Sedanter kadınlarda reformer egzersizinin yaşam kalitesi ve sağlık algısı üzerine etkileri
Effects of reformer exercise on quality of life and health perception in sedentary women
  1. Tez No: 635129
  2. Yazar: FATMA ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Sedanter kadınlarda reformer egzersizinin yaşam kalitesi ve sağlık algısı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Samsun ilinde 18-45 yaş arası 20 sedanter kadın gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara 8 haftalık Reformer egzersizleri öncesi ve sonrasında veri toplama işlemi yüz yüze olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen, kişisel bilgi formu, performans ölçüm testleri, sağlık algısı, genel yaşam kalitesi ve yorgunluk ölçeği uygulanmıştır. Reformer egzersiz çalışmaları 8 hafta boyunca, haftada 2 gün 60 dk olarak uygulanmıştır. Egzersiz çalışmalarından 2 gün önce ön test ve egzersiz çalışmaları tamamlandıktan 2 gün sonra ise son test ölçümleri alınmıştır. Bulgular: Çalışmada antrenman öncesi ve sonrası fiziksel ve kuvvetsel değişimlere baktığımızda sol el kavrama haricinde diğer tüm parametrelerde anlamlı farklılık hesaplanmıştır. Çalışmada yorgunluk anketinin alt boyutlarının antrenman öncesi ve sonrasına göre karşılaştırılması motivasyon ve aktivasyon alt boyutlarında anlamlı farklılık hesaplanırken, yorgunluk ve konsantrasyon alt boyutlarında anlamlı farklılık hesaplanmamıştır. Antrenmanın sağlık algısı anketi alt boyutlarına etkisi hesaplanmamıştır. Sonuç: Çalışmada reformer egzersizinin antrenman öncesi ve sonrası motor performanslara etkisi görülmüştür. Reformer egzersizlerinin kadınlarda sağlık algısını ve yaşam kalitesini yükselttiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the effects of reformer exercise on quality of life and health perception in sedentary women. Material and Method: 20 sedentary women between the ages of 18-45 participated voluntarily in the province of Samsun. Data collection was carried out face to face before and after the 8-week Reformer exercises. Demographic information, performance measurement tests, health perception, general quality of life and finally atigue inventories developed by the researcher were applied to the participants. Reformer exercises were applied for 8 weeks, 2 days a week for 60 minutes. Pre-test and post-test measurements were taken 2 days after the exercises and 2 days after the exercises were completed. Results: In the study, when we look at the physical and strong changes before and after the training, a significant difference was calculated in all parameters except for the left hand grip. Comparing the sub-dimensions of the Fatigue questionnaire according to the pre and post-training, the meaningful difference in the sub-dimensions of fatigue and concentration was not calculated. In comparing the sub-dimensions of the Perception of Health questionnaire pre and post training, The effect of training on the secretion perception questionnaire sub-dimensions was not calculated. Conclusion: In the study, the effect of reformer exercise on motor performances before and after training was observed. Reformer exercises have been found to increase health perception and quality of life in women.