Sigara içen ve içmeyen preeklamptik plasentalarda ezrin-radixin-moesin protein expresyonlarının immünohistokimyasal ve western blot yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of ezrin-radixin-moesin protein expression in immunohistochemical and western blot method in smoking and non-smoking preeclamptic placenta
- Tez No: 635141
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DEVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç : Bu çalışmada amacımız sigara içen ve içmeyen preeklamptik gebelerin plasentasında Ezrin-Radixin-Moesin (ERM) protein expresyonlarının immunohistokimyasal ve Western Blot yöntemiyle değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine yatan 30 normotensif (15 adet sigara içmeyen ve 15 adet sigara içen) ve 30 preeklampsi tanısı almış hastanın (15 adet sigara içmeyen ve 15 adet sigara içen) histolojik takip için plasenta örnekleri alındı. Histokimyasal olarak Hematoksilen-eozin boyası kullanıldı, immunohistokimyasal olarak ERM immun boyamaları yapıldı. Dokular analiz için mikrografları çekildi. Görüntüleme yapılan bantların resimleri çekildi. Bulgular: Sigara içmeyen preeklampsi plasenta kesitlerinde villusların yapılarının bütünlüğünü kaybettiği gözlendi. Stromal alanlarda dejenerasyon, sinsityal düğüm ve köprülerde artış izlendi. Trofoblastik hücrelerde yer yer kopuntular , villuslarda hiyalinizasyon ve fibrinoid alanlar izlendi. Sigara içen preeklampsi plasenta kesitlerinde villuslarda dejenerasyon gözlendi. Sonuç: Sigara kullanımı mikrovillus ve hücre-hücre bağlantısını önemli ölçüde etkileyip, ERM protein seviyesinin azalmasına neden olduğu, plasental gelişimi olumsuz yönde etkileyebileceğini tesbit ettik. ERM proteinlerinin aktivasyonu uyaracak ve kontrol altına alabilecek bir tedavinin preeklempsi etiyolojisine katkı sağlayabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, our aim is to evaluate the protein expressions of Ezrin-Radixin-Moesin (ERM) by immunohistochemical and Western blot in the placenta of preeclamptic pregnant women who smoke and do not smoke. Material and methods: Placental samples were taken for the histological follow-up of 30 normotensive patients (15 non-smokers and 15 smokers) and 30 preeclampsia patients (15 non-smokers and 15 smokers) hospitalized in the Dicle University Faculty of Medicine Obstetrics and Gynecology clinic. Histochemically, Hematoxylin-eosin dye was used, and immunohistochemically, ERM immune staining were performed. Micrographs were taken for analysis of tissues. Results: It was observed that non-smoking preeclampsia lost the integrity of the structures of the villi in the placenta sections. Degeneration in the stromal areas, increase in syncytial nodes and bridges were observed. In the trophoblastic cells, ruptures were observed, hyalinization and fibrinoid areas were observed in the villi. Degeneration of villi was observed in the smoker preeclampsia placenta sections. Conclusion: We have found that smoking significantly affects microvilli and cell-cell linkage, resulting in decreased ERM protein level and may negatively affect placental development. We believe that a treatment that can stimulate activation and control of ERM proteins can contribute to the etiology of preeclampsia.