Metastatik pankreas kanserleri olan hastalarda nötrofil lenfosit oranı, trombosit indeksleri ve sistemik immüninflamasyon indeksi ile klinik, patolojik ve prognostik faktörler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
In patients with metastatic pancreas cancers, evaluation of the relationship between neutrophil lymphocide ratio, trombocyte index, systemic immuno inflammation index and clinical, pathologic and prognostic factors
  1. Tez No: 635148
  2. Yazar: MERVE KUDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Pankreas kanseri en agresif kanserlerden birisidir. Bu çalıĢmada, lokal immün yanıtı ve sistemik inflamasyonu daha iyi yansıtabilecek ve klinik olarak mevcut periferik nötrofil, lenfosit ve trombosit sayımlarına dayanan entegre belirteçlerin, pankreas kanserlerinde tedaviye yanıt ve sağkalım ile iliĢkili olup olmadığını saptamayı amaçladık. 1 Ocak 2012 ile 1 Eylül 2019 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalında metastatik pankreas adenokarsinom tanısı alan ve kemoterapi rejimi uygulanan 75 hastanın klinik, patolojik ve prognostik özelliklerini retrospektif olarak değerlendirdik. Sistemik inflamasyon belirteçlerinin literatürde fikir birliğine varılmıĢ eĢik değerleri olmadığı için, çalıĢmamızda eĢik değerler olarak kullanılmak üzere medyan değerleri belirledik. ÇalıĢmamızda; NLO medyan değerin altında (
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is one of the most aggressive cancers. In this study, we aimed to determine whether integrated markers that better reflect local immune response and systemic inflammation and based on clinically available peripheral neutrophil, lymphocyte and platelet counts are associated with treatment response and survival in pancreatic cancers. We retrospectively evaluated the clinical, pathological and prognostic features of 75 patients who were diagnosed with metastatic pancreatic adenocarcinoma and who treated between January 1, 2012 and September 1, 2019 at Trakya University Medical Faculty, Medical Oncology Department. Since systemic inflammation markers did not have agreed threshold values in the literature, we determined the median values to be used as threshold values in our study. In our study; We found that the overall survival was longer in patients with lower than NLO median value (