Evre-ııı periodontitiste cerrahisiz periodontal tedaviye ek olarak airflow uygulanmasının etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of airflow application in addition to non-surgical periodontal treatment in stage-III periodontitis
  1. Tez No: 635187
  2. Yazar: ÖZGE UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBAHAR USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, cerrahisiz periodontal tedaviye (CPT)'ye ek olarak cep içerisine airflowla nano hidroksiapatit (nano-HA) uygulamasının etkilerini klinik ve mikrobiyolojik parametrelerle değerlendirmektir. Randomize, split-mouth tasarıma sahip çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, evre III derece B 24 periodontitis hastası dahil edildi. Kontrol grubuna sadece CPT, test grubuna CPT + airflow ile nano-HA tozu uygulanarak klinik ve mikrobiyolojik parametreler değerlendirildi. Hastaların klinik periodontal kayıtları tedaviden önce ve tedavi sonrası 1. ve 3. aylarda, subgingival plak örnekleri ise tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3. ayda alındı. Subgingival plak örneklerinde Aggregatibacter actinomycetemcomitans(Aa), Porphyromonas gingivalis(Pg), Treponema denticola'nın(Td) analizi polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle gerçekleştirildi. İstatistiksel analizler sonucunda her iki çalışma grubunda da klinik periodontal parametrelerde iyileşme kaydedildi (p0,05). Çalışmamızda CPT ile eş zamanlı, ek olarak cep içerisine airflowla nano-HA uygulamasının klinik parametreler üzerine daha etkili olduğu gösterilmiş olup, ancak mikrobiyolojik açıdan iki yöntem arasında fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study was to evaluate the effects of airflow with nano hydroxyapatite powder (nano-HA) into the periodontal pocket in addition to non-surgical periodontal therapy (NPT) with clinical and microbiological parameters. This randomized, split mouth study included 24 stage III grade B periodontitis patients who were systemically healthy. Clinical and microbiological parameters were evaluated at 24 sites treated with NPT (control) and 24 sites treated with NPT+airflow with nano-HA powder (test). Clinical periodontal recordings of the patients were taken at baseline and after treatment at 1 and 3 months. Subgingival plaque samples were harvested from both sites at baseline and three months after treatment. The analysis of Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola in subgingival plaque samples was performed by polymerase chain reaction method.