Pekto interkostal fasiyal alan bloğunun median sternotomi sonrası analjezi ve derlenme üzerine etkisi
The effect of the pecto intercostal facial block on analgesia and recovery after median sternotomy
  1. Tez No: 635188
  2. Yazar: İNCİLA ALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMİGAR TURGUT, UZMAN SERAY TÜRKMEN KALYON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmada median sternotomi sonrası yapılan pekto interkostal bloğun analjezi ve derlenme üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayını takiben (30.04.2019 tarih ve 1267 sayılı kararı ), prospektif gözlemsel olarak tasarlanan çalışmaya elektif median sternotomi ile Koroner Arter Bypass Greftleme (KABG) operasyonu geçiren hastalar dahil edildi. Postoperatif dönemde analjezi için hasta kontrollü analjezi (HKA) ile birlikte pekto interkostal fasiyal alan blok (PIFB) uygulanan hastalar ile sadece HKA uygulanan toplam 83 hasta karşılaştırıldı. Hastaların dinlenme ve hareket/ öksürük sırasındaki 0., 1., 3., 6., 12., 18. ve 24. saat vizüel analog skala (VAS) skorları kaydedildi. Hastaların tükettikleri total intravenöz analjezik miktarı, ekstübasyon süreleri, yoğun bakım yatış süreleri ve hastane yatış süreleri ve gelişen bulantı kusma, komplikasyonlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the effect of pecto intercostal block after median sternotomy on analgesia and recovery. Materials and methods: Following the approval of the ethics committee (decision dated 30.04.2019 and law number 1267), patients who underwent Coronary Artery Bypass Grafting (CABG) with elective median sternotomy were included in the study, which was designed as a prospective observational study. A total of 83 patients who underwent patient-controlled analgesia (PCA) and pectoral intercostal facial area block (PIFB) for postoperative analgesia were compared with patients who received only PCA. Visual analog scale (VAS) scores of the patients at 0, 1, 3, 6, 12, 18 and 24 hours during rest and movement / cough were recorded. The total amount of intravenous analgesic consumed by the patients, extubation times, length of stay in intensive care and hospitalization, and nausea and vomiting and complications were recorded.