Yağ asidi bağlayıcı proteinin (FABP) acil servise başvuran pnömoni hastalarında tanısal ve hastalığın ciddiyetini belirlemede önemi
The importance of fatty acid binding protein (FABP) in determining the diagnostic and the serious of the disease in pneumonia patients applied to the emergency service
  1. Tez No: 635194
  2. Yazar: DOĞANAY CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Chest Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Solunum yolu enfeksiyonları acil servis başvurularının başlıca sebeplerinden olan önemli bir sağlık sorunudur. Pnömoni, akciğer dokusunun bakteri, virüs, mantar ya da parazit gibi mikrobiyolojik ajanlarla ortaya çıkan enfeksiyöz hastalığıdır. Bunun yanı sıra aspirasyon, hipersensitivite reaksiyonları gibi inflamatuar durumlar da pnömoni oluşumuna sebep olabilir. PSI ve CURB-65, dünyada en yaygın olarak kullanılan doğruluğu ve geçerliliği birçok çalışmayla kanıtlanmış skorlamalardır. Yağ asidi bağlayıcı proteinler, neredeyse tüm memeli hücrelerinde salınan, lipitlerin taşınması ve depolanmasında rol oynayan küçük sitoplazmik proteinlerin bir ailesidir. Metabolik ve inflamatuar süreçlerle kuvvetli şekilde ilişkilidir. Bu çalışmada pnömoni tanısı konulan hastalarda FABP'nin, tanısal ve hastalığın ciddiyeti açısından değerliliğini belirlemek, PSI ve CURB-65 skorlama sistemleri ile korelasyonunu karşılaştırmak amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma, prospektif ve tek merkezli olarak S.B.Ü. İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvurup pnömoni tanısı alan hastalar ve sağlıklı gönüllülerle gerçekleştirilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, vital bulguları, Glaskow Koma Skalası (GKS), özgeçmişleri, hemogram, biyokimya ve kan gazı parametreleri, PSI ve CURB-65 skorları, FABP düzeyleri kaydedilmiştir. Verilerin dağılımının normalitesinin test edilmesi amacıyla Kolmogorov-Smirnov testi uygulandı. Sürekli değişkenlerin gösterimi için ortalama±standart deviyasyon ve medyan (Q1-Q3) değerleri kullanılırken, kategorik değişkenler sayı (yüzde) ile gösterildi. Normal dağılmayan sürekli değişkenlerin ikili grup karşılaştırmasında Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında kruskal wallis testi kullanılırken kategorik verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki kare testi kullanıldı. Gruplar arasında anlamlı fark oluşturan değişkenlerin ROC analizleri ve AUC değerleri belirlendi. BULGULAR Çalışmaya hasta grubunda 45 ve kontrol grubunda 41 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 86 kişi katıldı. Kontrol ve hasta grupları çalışmamızın ana biyobelirteci olan FABP düzeyleri açısından karşılaştırıldığında, FABP medyan değeri kontrol grubunda 26,467 ng/ml, hasta grubunda ise 35,896 ng/ml olarak bulunmuştur. İstatistiksel açıdan bakıldığında FABP değeri hasta grubunda anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır (p:
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE Infections of the respiratory tract are important healthcare problems that are one of the main causes of referrals to emergency department. Pneumonia is an infectious disease of the pulmonary tissue caused by microbiological agents including bacteria, viruses, fungi or parasites. Furthermore, some inflammatory conditions such as aspiration or hypersensitivity may cause pneumonia. PSI and CURB-65 are the most common scoring methods globally with proven accuracy and validity through many studies. Fatty acid binding proteins are member of small cytoplasmic proteins that play a role in transportation and deposition of lipids almost in all mammalian cells. They are strongly associated with metabolic and inflammatory processes. The aim of the present study was to determine the value of FABP for diagnosis and disease severity in the patients diagnosed with pneumonia and to compare the correlation with PSI and CURB-65 scoring systems. MATERIAL AND METHOD This prospective and single-cantered study was conducted on the patients referring to emergency department of Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital who were diagnosed with pneumonia, and on healthy volunteers. Age, gender, vital signs, Glascow Coma Scale (GCS), medical history, hemogram, biochemistry and blood gas parameters as well as PSI and CURB-65 scores, and FABP levels of the participants were recorded. Kolmogorov-Smirnov test was implemented in order to test normality of data distribution. Mean ± standard deviation and median (Q1-Q3) values were used to demonstrate continuous variables whereas categorical variables were expressed in number (percent). Mann Whitney U test was used for binary group comparisons of continuous variables; Kruskal Wallis test was utilized to compare three or more groups; and Pearson's chi-square test was used to compare categorical data. ROC analyses and AUC values of the variables that represent significant different between the groups were performed. FINDINGS The study included 86 individuals including 45 patients and 41 healthy volunteers in the control group. Comparison of the control and patient groups for FABP level as main biomarker of the present study revealed that median value of FABP was 26.467 ng/ml and 35.896 ng/ml in the control and patient groups, respectively. FABP level was significantly xi higher in the patient group when compared with the control group (p: