Erişkin kafa travmalı hastalarda serum copeptin düzeylerinin prognostik rolü
Prognostic role of serum copeptin levels in adult head trauma patients
  1. Tez No: 635195
  2. Yazar: OLGUN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Son yıllarda moleküler ve hücresel düzeydeki çalışmalar bir biyokimyasal parametre olarak copeptin'in akut kritik hastalalıkların patogenezinde ve progresyonunda önemli rol oynadığını göstermektedir. Copeptin; Arginin-vazopressin (AVP) prekürsör peptidinin C-terminal kısmını oluşturan bir glikopeptid olup hipofiz bezinden AVP ile eş zamanlı olarak salınır. Ağrı, hipoglisemi, hipoksemi, inme, infeksiyon, şok ve travma gibi pek çok fizyolojik ve patolojik uyaranlar copeptin salınmasına neden olmaktadır Literatürde pnömoni, miyokard enfarktüsü, diyabet, kalp yetmezliği, inme ve geçici iskemik atak gibi travma dışı birçok hastalıklarda artmış serum copeptin düzeyleri kötü prognozla ilişkili bulunmuştur. Ancak, kafa travmalı hastalarda copeptin'nin serum düzeyini araştıran ve prognozu tahmin etmedeki rolü ile ilgili sınırlı sayıda klinik çalışma bulunmaktadır.Bu çalışmada güncel bir enflamasyon belirteci olan copeptin'in kafa travması geçiren erişkinlerde posttravmatik erken dönemde (ilk 24 saatte) ölçülen serum düzeylerinin travma ciddiyetini belirlemede ve prognozu tahmin etmedeki rolünün araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Temmuz 2020–Ağustos 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran ve izole kafa travması tanısı konulan 78 erişkin hasta prospektif olarak alındı. Kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet uyumlu 59 sağlıklı gönüllü dahil edildi.İzole kafa travması ile başvuran hastalar Glaskow Koma Skalası'na (GKS) göre ciddi (GKS 3-8), orta (GKS 9-13) ve hafif (GKS 14-15) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Gruplar arasında kafa travmasının ciddiyetinin belirlenmesi amacı ile serum copeptin düzeyleri karşılaştırıldı. Ayrıca ölen ve sağ kalan kafa travmalı hastalarda prognoz ile ilişkisinin tespiti amacıyla serum copeptin düzeyleri karşılaştırıldı. Ek olarak, serum copeptin düzeyleri ile travma skorlamaları arasındaki korelasyon analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 60' ı erkek (%76,90), 18' i kadın (%23,10) olmak üzere toplam 78 izole kafa travması geçiren hasta dahil edildi. Kontrol grubunda 59 sağlıklı gönüllünün 38' i erkek (%64,40), 21' i kadın (%35,60) idi. Hasta ve kontrol grubu arasında cinsiyet ve yaş yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p= 0,108 ve p= 0,153, sırasıyla).
Özet (Çeviri)
Aim: Molecular and cellular studies in recent years show that copeptin, as a biochemical parameter, plays an important role in the pathogenesis and progression of acute critical diseases. Copeptin; Arginine-vasopressin (AVP) is a glycopeptide that forms the C-terminal portion of the precursor peptide and is released from the pituitary gland simultaneously with AVP. Many physiological and pathological stimuli such as pain, hypoglycemia, hypoxemia, stroke, infection, shock and trauma cause copeptin release. In the literature, increased serum copeptin levels have been found to be associated with poor prognosis in many non-traumatic diseases such as pneumonia, myocardial infarction, diabetes, heart failure, stroke and transient ischemic attack. However, there are a limited number of clinical studies investigating the serum level of copeptin and its role in predicting prognosis in patients with head injury.In this study, it was aimed to investigate the role of copeptin, an up-to-date inflammation marker, in determining the severity of trauma and predicting prognosis in the early posttraumatic period (in the first 24 hours) in adults with head trauma. Materials and Methods: 78 adult patients who applied to the Emergency Medicine Clinic of Health Sciences University Haseki Health Application and Research Center between July 2020 and August 2020 and were diagnosed with isolated head trauma were included in the study prospectively. 59 age and sex matched healthy volunteers were included as control group. Patients presenting with isolated head trauma were divided into 3 groups according to the Glaskow Coma Scale (GCS) as severe (GCS 3-8), moderate (GCS 9-13) and mild (GCS 14-15). Serum copeptin levels were compared between the groups to determine the severity of head trauma. In addition, serum copeptin levels were compared in order to determine the relationship with prognosis in patients with head injury who died and survived. In addition, the correlation between serum copeptin levels and trauma scores was analyzed. Results: A total of 78 patients with isolated head trauma, 60 male (76.90%) and 18 female (23.10%), were included in the study. In the control group, 38 of 59 healthy volunteers were male (64.40%) and 21 were female (35.60%). There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of gender and age. (p = 0.108 and p = 0.153, respectively). The mean serum copeptin levels in the patient group were found to be statistically significantly higher than the control group.