Örgütün yapısal yönleri ve iş tatmini: Sağlık sektöründe karşılaştırmalı bir araştırma
Structural aspects of the organization and work satisfaction: A comparative research in health sector
- Tez No: 635299
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Sağlık sektöründe hizmet üretiminin büyük bölümünü üstlenen hastanelerde gerçekleştirilerek tamamlanan bu çalışmanın temel amacı, örgüt yapısı ile iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede, örgüt yapısını teşkil eden bileşenler ve iş tatminine yönelik kavramlar tanımlanarak, teorik kısım hazırlanmıştır. Araştırmanın yapıldığı bölümde ise sahiplik açısından sağlık bakanlığı, üniversite ve özel iştirak olarak ayrışan hastanelerde, örgüt yapısını oluşturan biçimselleşme, merkezileşme, karmaşıklık ve uzmanlaşma düzeylerinin, çalışanların içsel ve dışsal tatminlerine etkileri ortaya konulmuştur. Diğer taraftan, Türkiye'de mülkiyetleri itibarı ile ayrışan hastanelerin örgüt yapıları ve iş tatmin düzeylerine yönelik farklılıkları ya da benzerlikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu araştırma, yaklaşık 3000 hasta yatağı ve 22 hastanesi ile Doğu Karadeniz'in sağlık alanındaki toplanma merkezi olan Trabzon'da planlanmış olup, mülkiyet yapıları farklı olan Sağlık Bakanlığı, özel ve üniversite bünyesinde hizmet veren 3 hastanede 524 sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, which has been completed in hospitals that undertake most of the service production in the health sector, is to review the relationship between organizational structure and job satisfaction. In this framework, the theoretical part of the thesis has been prepared by defining organizational components and concepts of job satisfaction. In the research part of the study, the effects of formalization, centralization, complexity and specialization levels on the intrinsic and extrinsic job satisfaction of the employers have been outlined in the hospitals separated as universities and private affiliates. On the other hand, the organizational structures and the differences or similarities toward job satisfaction levels of the hospitals with different properties have been evaluated comparatively. This research is planned in Trabzon, which is the health gathering center of the Eastern Black Sea, with approximately 3000 patient beds and 22 hospitals, and is carried out on 524 healthcare workers in 3 hospitals serving in the Ministry of Health, private and university.