Servikal spondilotik miyelopati tanılı hastalarda cerrahi sonucunu etkileyen faktörler: 98 hastada retrospektif çalışma
Actors affecting the result of cervical spondyloticmyelopathy surgery: retrospective study in 98 patients
  1. Tez No: 635308
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÇELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Mevcut literatürde, spondilotik myelopatili (SSM) hastalara prognozları ile ilgili açıklamalarda bulunurken hangi klinik ve radyolojik faktörlerin önemli olduğu konusunda bir kesinlik yoktur. Bu çalışmanın amacı cerrahi olarak tedavi edilmiş SSM'li olgularda bazı klinik, demografik ve radyolojik değişkenlerin bağımsız olarak başlangıçtaki fonksiyonel durum ve sonuçtaki postoperatif fonksiyonel düzelme üzerinde tahmin gücü olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada kliniğimizde cerrahi olarak tedavi edilmiş 98 SSM'li hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların, başlangıçta ve cerrahi sonrası 12 aylık takipte fonksiyonel nörolojik durumlarını ölçmek için Modifiye Japon Ortopedi Derneği (mJOA) ölçeği kullanılmıştır. Yaş, cinsiyet, semptomların süresi, miyelopatinin şiddeti, spinal kolon dizilimi, cerrahi teknik, kompresyon seviyeleri, maksimal kord kompresyon bölgesinde enine alan ölçümü, manyetik rezonans görüntülemedeki (MRG) dinamik basının varlığı ve sinyal yoğunluğu değişiklikleri değerlendirildi. Veriler, Spearman korelasyon testi, varyans analizi, Mann-Whitney U testi ve aşamalı çok değişkenli regresyon kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Cerrahi öncesi daha iyi fonksiyonel durumun (Preoperatif mJOA) yaş grupları ile olan ilişkisi anlamlıdır. Ayrıca semptom süresi uzadıkça Pre-mJOA skorunda kötüleşme anlamlı bulunmuştur. Postoperatif Fonksiyonel Düzelme oranını (PFD) öngören değişkenler ise cerrahi öncesi daha iyi fonksiyonel durum ve dinamik MRG lerde spinal kord basısında bir veya daha fazla evre artışı göstermesi olarak tespit edilmiştir. Cerrahi yaklaşımın şeklinin PFD üzerine bir etkisi gösterilememiştir. Sonuç: Mevcut prediktif faktörler ile servikal spondilotik myelopatili hastalarda cerrahi tedavi seçimi ve yöntemi belirlenebilir ve iyileşme üzerine etkisi tahmin edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In the current literature, there is no certainty about which clinical and radiological factors are important when explaining the prognosis to patients with spondylotic myelopathy (CSM). The purpose of this study is to determine whether some clinical, demographic and radiological variables independently have predictive power on initial functional status and resultant postoperative functional improvement in surgically treated patients with CSM. Materials and Methods: In this study, 98 patients with CSM who were operated in our clinic were analyzed retrospectively. The Modified Japanese Orthopedic Association (mJOA) scale was used to measure the preoperative functional neurological status of the patients and at the 12-month follow-up after surgery. Age, gender, duration of symptoms, severity of myelopathy, spinal column alignment, surgical technique, compression levels, transverse field measurement in the maximal cord compression zone, presence of dynamic pressure on magnetic resonance imaging (MRI) and changes in signal intensity were evaluated. Data were analyzed using Spearman correlation test, variance analysis, Mann-Whitney U test and stepwise multivariate regression. Results: The relationship between preoperative better functional status (Preoperative mJOA) with age groups is significant. As the duration of symptom increased; the Pre-mJOA score worsened, which is statistically significant. The variables predicting the Postoperative Functional Recovery rate (PFR) were determined as better functional status before surgery and one or more stage increase in spinal cord compression in dynamic MRIs. The shape of the surgical approach has not been shown to have an effect on PFR. Conclusion: In the light of current predictive factors, the indication and method of surgery might be determined in cervical spondylotic myelopathy patients and its affect on recovery might be predicted.