Loss, violence, and trauma in Debbie Tucker Green's Stoning Mary and Random
Debbie Tucker Green'in Stoning Mary ve Random adlı oyunlarında kayıplar, şiddet, ve travma
- Tez No: 635355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Debbie Tucker Green (doğum tarihi bilinmiyor- ) yirmi birinci yüzyılın önde gelen siyahi Britanyalı oyun yazarlarından biridir. Oyunlarında genellikle, ırksal kimlik kavramını vurgulamadan, Afrika, Britanya ve Karayipler'de yaşayan siyahi insanların ulusal ve uluslararası sorunlarına değinir. Yazar, Stoning Mary (2005) adlı oyununda, genellikle Afrikalıların yaşadığı AIDS problemini, çocukların askerleştirilmesini ve bir ceza türü olan taşlayarak öldürmeyi konu alır. Random (2008) adlı oyununda ise Londra'da yaşayan siyahi bir gencin bıçaklanarak öldürülmesine değinir. Söz konusu eserlerde, değinilen problemlerden çok, bu problemlerin karakterler ve hayatları üzerindeki etkileri ön plana çıkmaktadır. Bu iki oyundaki karakterler bir aile üyesini kaybetme, şiddet ve travma unsurlarıyla mücadele ederler. Ayrıca Tucker Green bahsedilen unsurları, Stoning Mary adlı oyunda birbirine ilgisiz karakterler ve bu karakterlerin iletişim sorunu aracılığıyla, Random isimli oyunda ise karakterlerin daha çok iç seslerine ve düşüncelerine vurgu yaparak sunar. Dolayısıyla, bu tez Stoning Mary ve Random adlı oyunlarda yaşanılan kayıpları, şiddeti ve travmayı yazarın stilini de göz önünde bulundurarak bir sebep-sonuç ilişkisi içerisinde incelemektedir. Tezin giriş bölümünde Debbie Tucker Green'in katkısını daha iyi yansıtmak amacıyla Britanyalı siyahi yazarların ürettiği tiyatronun tarihsel gelişimine bakılmaktadır. Birinci ana bölümde kayıp, şiddet ve travma unsurlarının Stoning Mary'de nasıl işlendiği incelenmekte ve şiddetin sebep olduğu bir travmatik kayıp yaşayan karakterlerin, bu kayıpla başa çıkmak için şiddete yöneldikleri belirtilmektedir. İkinci ana bölümde, bu üç unsur arasındaki ilişki Random'da incelenmeye devam edilmekte ve şiddet sebebiyle travmatik bir kayıp yaşayan oyun karakterlerinin şiddetten farklı tepkiler verdiklerinin altı çizilmektedir. Son olarak, tezin sonuç bölümünde, bu iki oyunda yaşanan kayıpların ağır travma yaratan kayıplar olduğu ifade edilmekte ve Stoning Mary'de travmatik kaybın sonucu şiddetken, Random'da karakterlerin kızgınlık ve sersemlik hissedip, etrafındaki insanlardan kaçındıklarının altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
Debbie Tucker Green (date of birth unknown- ) is a prolific black British playwright of the twenty-first century. In her plays, she explores the local and global problems of black people living in Britain, Africa, and the Caribbean without underlining racial identity. Her play Stoning Mary (2005) presents the issues of AIDS, child soldiering, and stoning punishment that primarily African people encounter; Random (2008) depicts the murder of a black teenage boy in London. Tucker Green mostly presents the effects of violence, trauma, and loss, which the above issues cause, on the characters' lives. Rather than discussing the reasons for these issues, she portrays their emotional aftermath. In addition, Tucker Green explores these issues by focusing on uncaring characters and their failure of communication in Stoning Mary, and the characters' inner voices and thoughts in Random. Therefore, this thesis analyses Stoning Mary and Random, in terms of both content and style, to examine Tucker Green's representation of loss, violence, and trauma, and discusses that these issues are given in a cause and effect relationship in the plays. The introduction of this study provides the historical background of black British drama in order to reflect Tucker Green's contribution to it better. The first chapter analyses the relationship between loss, violence, and trauma in Stoning Mary. In this play, the characters experience a traumatic loss because of violence, and this situation also leads to violence. In the second main chapter, the same relationship between traumatic loss and violence is examined in Random, in which traumatic loss results from violence, but it causes different responses of grief other than violence. Consequently, in the conclusion part, it is highlighted that the losses that the characters experience in both plays are quite traumatic because of their violent and unexpected nature, and they lead to various responses of grief. While loss caused by violence also leads to violence in Stoning Mary, traumatic loss resulting from violence produces other reactions such as numbness, anger, and avoidance in Random.