Preemptif analjezi uygulamasının gömülü üçüncü molar diş cerrahisi sonrası oluşan postoperatif ağrı üzerine etkisi
The effect of preeptive analgesia application on the postoperative pain following third molar surgery
- Tez No: 635411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ONUR ŞİMŞEK, DOÇ. DR. ÖZLEM KOCATÜRK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç. Bu çalışmada preemptif analjezi yönteminin gömülü üçüncü molar diş cerrahisi sonucu oluşan postoperatif ağrı şiddeti, ağrı başlama zamanı, analjezik ihtiyacı, ödem ve trismus üzerindeki etkilerinin retrospektif araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem. 2015-2018 tarihleri arasında genel anestezi altında tam gömülü üçüncü molar diş cerrahi işlem yapılan ASA I-II grubu operasyondan 15-30 dk önce intravenöz 20 mg/kg tenoksikam verilmiş olan hastalar ve aynı standartta genel anestezi altında cerrahi sonlandırıldıktan 15-30 dk sonra intravenöz 20 mg/kg tenoksikam uygulanmış hastaların veri kayıtları incelendi. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 25,0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25,0. Armonk, NY. IBM Corp.) programı kullanılarak yapıldı. Bulgular. Elde edilen kayıtlardan preemptif tenoksikam verilen hastalar Preemptif Grup ve preventif tenoksikam uygulanan hastalar Preventif Grup olarak ikiye ayrıldı. Hastalar demografik durumları, postoperatif ağrı şiddeti, ağrı başlama zamanı, ek analjezik ihtiyacı, ödem ve trismus açısından değerlendirildi. Postoperatif 1., 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Objective. In this study, it was aimed to retrospectively investigate the effects of preemptive analgesia on postoperative pain severity, pain onset time, analgesic need, edema and trismus caused by embedded third molar dental surgery. Materials and Methods. ASA I-II group who underwent third molar dental surgery under general anesthesia between 2015 and 2018 was given intravenous 20 mg / kg tenoxicam 20 minutes before the operation and 20 minutes before the operation was completed under general anesthesia 20 mg / kg under the same standard. The data records of the patients who were applied tenoxikam were examined. Statistical analyzes were performed using IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY. IBM Corp.) program. Results. Patients who were given preemptive tenoxicam from the records obtained were divided into Preemptive group and patients who were applied preventive tenoxicam were divided into Preventive group. The patients were evaluated in terms of demographic data, postoperative pain severity, pain onset time, additional analgesic requirement, edema and trismus.