Dinamik navigasyon sistemi ile dental implant uygulamasında klinisyenlerin öğrenme eğrisinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinicians' learning curve in dental implant application with dynamic navigation system
  1. Tez No: 635412
  2. Yazar: ŞENOL ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT DEMETOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dinamik navigasyon sistemleri implant cerrahisi sırasında implantın tomografi kesitleri üzerinde pozisyonunun aynı anda izlenebildiği ve cerraha ameliyat anında implantın pozisyonunu değiştirebilme imkanı sağlayan sistemlerdir. Bu çalışmada ağız diş ve çene cerrahisinde araştırma görevlisi olan ve farklı cerrahi deneyime sahip hekimlerin dinamik navigasyon sistemini öğrenme süreçlerini model uygulamasında değerlendirme amaçlanmıştır. Çalışmaya 6 hekim dâhil edildi. Her hekim tarafından 3 alt çene ve 3 üst çene olmak üzere toplam 6 poliüretan modele 48 implant uygulaması yapıldı. Çalışmada Navident sistemi kullanıldı. Yapılan her implantın uygulama ve yerleştirme süresi kaydedildi. Planlanan ve uygulanan implantlar arasındaki kret sapma, apikal sapma (vertikal), apikal sapma üç boyutlu ve açısal sapma değerleri Navident doğrulama programı Evalunav ile değerlendirildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 25,0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25,0 Armonk, NY: IBM Corp.) paket programı kullanılarak yapıldı. Çalışmada nümerik veriler ortalama, standart sapma ile kategorik veriler ise frekans ve oran değerleri kullanılarak özetlenmiştir. Uygulama sayısı arttıkça tüm hekim gruplarında işlem süresi azalmaktadır. Kret sapma, apikal sapma (2B), apikal sapma (3B), ve açısal sapma oranlarında uygulama sayısı arttıkça iyileşme olduğu görülmektedir. Yapılan 288 implant uygulamasında süre ortalama değeri 9,54±4,39, kret sapma değeri 1,09±0,68, apikal sapma (2D)0,84±0,82, apikal sapma (3D) 1,46±0,89 ve açısal sapma değeri 2,82±1,88 olarak bulunmuştur. Hekim deneyimi ayrımı olmadan yapılan ilk 96 implantta süre ortalaması14,25±3,24dk. Kret sapması 1,52±0,78mm, apikal sapma (3B)1,86±1,00mm, apikal sapma (vertikal)0,98±0,92mm ve açısal sapma4,03±2,13° dir. Sonraki 96 implant uygulamasında süre ortalaması8,89±2,42dk. Kret sapması 0,98±0,54mm, apikal sapma (3D)1,39±0,80 apikal sapma (vertikal)0,84±0,0,80mm ve açısal sapma2,64±1,45 dir. Son 96 implant uygulamasında süre ortalaması5,46±1,46dk. Kret sapması 0,77±0,47mm, apikal sapma (3D)1,15±0,69mm, apikal sapma (vertikal) 0,71±0,72mm ve açısal 1,81±1,22 dir. Dinamik navigasyon sistemleri karmaşık bir sistem olarak görünmesine rağmen kolay öğrenilebilir sistemlerdir. Bu sistemleri klinik olarak uygulamak süre olarak her ne kadar dezavantaj gibi görünse de implant pozisyonlandırmasına bağlı birçok komplikasyonu engelleyebilir.
Özet (Çeviri)
Dynamic navigation systems are systems that allow the surgeon to change the position of the implant at the time of surgery, where the position of the implant can be monitored simultaneously on the tomography sections during implant surgery. İn this study, it was aimed to evaluate the learning processes of the dynamic navigation system of physicians who are research assistants in oral and maxillofacial surgery in the model application. Six physicians were included in the study. 48 implants were applied to 6 polyurethane models, 3 lower jaws and 3 upper jaws, by each physician. Navident system was used in the study. The application and placement time of each implant was recorded. Crest deviation, apical deviation (vertical), apical deviation between the planned and applied implants, three- dimensional and angular deviation values was evaluated with Navident verification program Evalunav. Statistical analyzes were performed using IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0 Armonk, NY: IBM Corp.) package program. In the study, numerical data are summarized using mean, standard deviation and categorical data using frequency and ratio values. As the number of applications increases, the duration of the procedure decreases in all physician groups. It is observed that the rate of application increases with crest deviation, apical deviation (2D), apical deviation (3D) and angular deviation. In 288 implant applications, the mean time of the period was 9.54 ± 4.39, the crest deviation was 1.09 ± 0.68, the apical deviation (2D) 0.84 ± 0.82, the apical deviation (3D) 1.46 ± 0, 89 and angular deviation value was found as 2.82 ± 1.88. The average time of the first 96 implants without any physician discrimination was 14.25 ± 3.24min. Crest deviation is 1.52 ± 0.78mm, apical deviation (3D) 1.86 ± 1.00mm, apical deviation (vertical) 0.98 ± 0.92mm and angular deviation4.03 ± 2.13 °. The average time for the next 96 implants is 8.89 ± 2.42min. Crest deviation is 0.98 ± 0.54mm, apical deviation (3D) 1.39 ± 0.80 apical deviation (vertical) 0.84 ± 0.0.80mm and angular deviation2.64 ± 1.45. The average time in the last 96 implants is 5.46 ± 1.46min. Crest deviation is 0.77 ± 0.47mm, apical deviation (3D) 1.15 ± 0.69mm, apical deviation (vertical) 0.71 ± 0.72mm and angular 1.81 ± 1.22.Although dynamic navigation systems seem to be a complex system, they are easy to learn systems. Clinical application of these systems may prevent many complications related to implant positioning, although it seems to be a disadvantage in terms of time.