Turizm planlaması kapsamında Türk turizminin planlamaya ilişkin öncelikleri ve sosyal turizm planlaması (Foça örneği)
- Tez No: 63542
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Turizmin.bir bölge ya da destinasyondaki etkilerinin genişliği nedeni ile.turizm planlamasının sistematik bir etkinlik olarak ele alınması zorunludur. 1980'lere kadar turizm planlaması.klasik planlamacıların kullandığı yöntemlere çok yakın bir biçimde devlet yetkililerince alınan merkezi karar verme mekanizmaları biçiminde anlaşılmıştır. Bazılarına göre turizm bir endüstri değilken.bazılarına göre ise bacasız bir endüstridir. Buradan da görülebileceği gibi özellikle.bir bölge için tüm kütlesel önlemlerin makul bir zaman süresi içerisinde ele alındığı turizm planlaması kapsamında bir kavram karmaşası bulunduğu açıktır. Turizm geniş ya da dar biçimde çok sayıda anlamı kapsadığından.etkilerinin sağlıklı ve duyarlı biçimde ölçülmesi güçtür. Bütün bu güçlükler uzmanları, turizmin karmaşık ilişki yapısına uygun bir planlama felsefesine yöneltmiştir.“Stratejik sürdürülebilir planlama felsefesi”adı verilen bu yeni teknik dört temel varsayımı çıkış noktası olarak almaktadır (i)Tüketicinin memnuniyeti (ii)Turizmin toplumla bütünleşmesi (iii)Turizm kaynaklarına korumacı yaklaşım (iv)Uzun dönemli ekonomik getirinin optimizasyonu. Bu doktora tezinin ilk bölümünde turizm politika ve planlarının birbiri ile ilişkisi irdelenmiş.Türkiye'nin planlı kalkınma dönemlerine girdiği 1963 den bu yana.türk turizm politikalarına yön veren düşünceler ele alınmıştır.Planlarda turizm konusunda belirlenen ilke, hedef ve politikalar ayrıca tablolar halinde karşılaştırmalı olarak tez çalışmasının eki olarak verilmiştir. İkinci bölümde sürdürülebilir planlama tekniği üç planlama ölçeği temelinde ele alınmıştır. Her ölçekte dikkate alınması gereken planlama özellikleri üzerinde durulmuş bazı modellerin hiyerarşik yapılan incelenmiştir. Üçüncü bölüm sosyal turizmin temel kavramları ile planlama özelliklerine ayrılarak,yeni planlama felsefesine göre Foça'da sosyal turizm planlaması ele alınmıştır. Son bölümde ise.araştırmanın genelinden elde edilen sonuçlar ile önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Because of the wide-ranging effects of tourism in a region or in a destination area.it is evident that development be undertaken within a context of a systematica organized planning processe. Up to 1980's, tourism planning was still being understood as a centralized decission-making mechanism inwhich all of the actions was being dictated by state officials in a manner very close to that of classical planers were used to. Despite that ail tourism involves travel.yet not all travel is tourism;that all travel involves recreation yet not all recreation is tourism.Since tourism covers so many people in major or minor way.the overall effects of it are very difficult to measure or appreciate precisely. These difficulties has led the experts to a new planning philosophy being suitable for the complex structure of relationships in tourism.This planning technique is called as“Sustainable Strategic Development Procedure”and is based upon four basic premises below: ©Consumer satisfaction (ii)lntegration between tourism and the community (iii)Conservative approach to the tourism resources(sustainability) (iv)Optimisation of long-term economic benefits In this Ph. D thesis.the principles definitions of sustainable strategic planning are studied.At the other hand, in the light of this new planning approach, a social tourism planning is aimed to be developed in Foça where a very promising tourism product exists. The first steps of the study cover detailed investigations on the basic concepts of“Strategic Sustainable Tourism Planning”.In this context.ech of the three planning scales of this new technique has been studied and the differrencies and limits of these scales has been tried to be defined. At the proceeding steps of the thesis a broad study has been carried out on social tourism in Chambery-France.The remaining sections are allocated to the definition of existing social tourism supply structures and demand characteristics in Turkey. Finally.the social tourism planning in Foça is tried to be carried out in regard to the new planning philosophie.