Bir turizm potansiyeli olarak kaplıca turizminin değerlendirilmesi (Kangal-Balıklı kaplıca uygulama çalışması)
An Evaluation of spas tourism as a tourism potential (A field study of Balıklı Kaplıca)
- Tez No: 51944
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
TÜRKÇE ÖZET Üç bölümden oluşan çalışmanın temel kavramsal yönünü oluşturan birinci bölümde genel turizm olayına bir yaklaşımda bulunmakta fayda görülmüştür. Onu kaplıca turizmiminin oluşumuna imkan hazırlayan jeotermal kaynakların oluşumu, kullanım alanları ve temel avantajları hakkında bazı bilgiler izlemektedir. Daha sonra“ Termaiizm ve Sağlık Turizmi İlgili Tanım ve Terimler ”başılığı altındaki bazı tanımlamalara yer verilmişitir. Bunu takip eden kısımlarda ise sağlık turizminin, Türkiye ve dünyadaki tarihçelerinden kısaca bahsedilmiş, kaplıcaların insan sağlığındaki yeri ve önemine işaret edilmişitir. Birinci bölümün son konusu olarak, Türkiye'deki kapiıca turizminin arz ve talep durumuna yer verilmişitir. İkinci bölümün esas çalışma konusunu oluşturan kaplıca turizmine giriş mahiyetinde bazı tanımlamalara yer verilirken, hemen arkasından“ Kaplıca Tedavisi ve Kullanımı ”başlığı altında kaplıca merkezlerinde gerçekleştirilen önemli tedavi özelliklerinin neler olduğuna ilişkin uygulamalar gelmektedir. Daha sonra ise sırasıyla kaplıca tedavisinin özellikleri, kaplıca kür merkezlerinin çağdaş düzeni, kaplıca kürünün tıbbi değerlendirilmesi, kaplıca hekimliğinin modern gelişimine değinilerek“ Kaplıca Turizmine Giriş ”adlı başlık sona erdirilmiştir. Toplam beş kısımdan oluşan ikinci bölümün 2. kısmında ise Türkiye'deki mevcut kaplıca kaynakları ve genel özellikleri belirtilerek, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesine dağılmış kaplıcaları va niteiikeieri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü kısımda, kaplıca turizm işletmelerinin tanım ve özellikleri belirtilerek konuya çağdaş bir boyut kazandırılmıştır. Daha sonra kaplıca turizm işletmelerinde standardizasyon kapsamında, turizm sektöründe hizmet standartları açıklanmış, sonra da kaplıca tedavisinde sunulasn hizmetlerin standartları konusunda ayrı ayrı bilgilerin verilmesi amaçlanmıştır. Dördüncü kısımda ise kaplıca turizm yatırımları ve planlaması başlığı altında, yasal düzenlemelere yer verilmiştir. Sonra da kaplıca planlaması, işlevleri ve amaçları konusunda kısa bilgilerin verilmesi amaçlanmıştır. İkinci bölümün son kısmı ise kaplıca turizminin turizm ekonomisi ve Türk Milli Ekononmisi üzerindeki etkilerinden oluşmaktadır. Daha sonra ise sırasıyla dünyada ve Türkiye'de kaplıca turizminin önemi, TürkiyeAdeki kaplıca turizminin bugünkü oluşumu ve gelişememesinin sebebeieri belirtilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise uygulama konusu olarak seçilen Kangal - Balıklı Kaplıca'ya yer verilmiştir. Uygulama çalışması iki kısımdan oluşmaktadır; birinci kısımda Kangal Balıklı Kaplıca yöresinin lokasyon, doğal çevre ve kaplıcanın tedavi özellikleri ele alınarak tanıtımı yapılmıştır. İkinci kısımda ise üç boyutta ele alınan anket uylamalan yer almıştır. Son olarakta yapılan çalışma ile ilgili bir değerlendirme yapılmış ve belirlenen sorunlara çözüm olabilecek önerilere yer verilmişitir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of three parts. In the first chapter a generam approach to the general tourism phenemeno has been made. The generation of jeothermal sources their places of use and basic advantages. Gallowing them, some definition and terms which are related to thermalism and health tourism have also been made in the first part of the thesis. Besides, the historical development of the healt tourism in the world and Turkey has been included. In the end of the first chapter supply and demand structure of the spas tourism in Turkey has been pointed out. In the second chapter some definitions for spas tourism have been made. Also, under the title“spas treatment and its use”there are some application exsamples. Moreover, the characterstics of spas tourism, the organisation of cure places medical assesment of spas cure have been given in the second chapter. And also, present spa resources and general characterstics of spas in Turkey have been identified. The definition and characterstics of spas tourism establishments has also been made. Service standardisation in spas treatmen have also been taken in to consideration. İn addition, under the title“spas tourism investiments and planning”some legislation have been mentioned. Finally, in the last part of the second chapter the impacts of spas tourism on tourism economy and the Turkish national economy have been determined. in the third chapter, Kangal-Balikli spas which was chosen as a case study has been investigated. The survey results have been assessed. Finally, a general assessment of the study has been made and some suggestion to solve the problems in the spas tourism have been proposed.