Soğan suyunun yumurtacı tavuklarda performans, yumurta kalite özellikleri, hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
Effect of onion juice on performance, egg quality traits, hematological and biochemical parameters in laying hens
- Tez No: 635492
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, yumurtacı tavukların içme sularına farklı oranlarda soğan suyu katılmasının, performans, yumurta kalitesi, hematolojik, serolojik ve bağışıklık parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Toplam 240 adet, 40 haftalık yaşta Babcock beyaz yumurtacı tavuk her birinde 48 adet bulunan 5 gruba bölünmüştür. Her grup, 6 adet tavuk içeren 8 alt gruptan oluşmuştur. Araştırma 12 hafta boyunca sürdürülmüş ve gruplara sırasıyla, % 0; % 0,25; % 0,5; % 1,0 ve % 2 oranında soğan suyu ilave edilmiştir. Tavuklara su ve yem ad libitum olarak verilmiştir. Bağışıklık yanıtının belirlenmesi için deneme başlangıcında tavuklar New Castle virüsüne karşı aşılanmıştır. Canlı ağırlıkların belirlenmesi için deneme başlangıcında, ortasında ve sonunda tavuklar bireysel olarak tartılmıştır. Yem tüketimi haftalık olarak ölçülmüştür. Yumurta verimlerini belirlemek için günlük yumurta kaydı tutulmuş ve haftalık ortalama yumurta üretimi hesaplanmıştır. Yumurtalar ağırlıklarının belirlenmesi için haftada bir gün tartılmıştır. Yumurta kalite parametrelerinin belirlenmesi için her alt gruptan 3'er adet yumurta deneme başlangıcı, ortası ve sonunda rastgele toplanmıştır. Bu amaçla toplanan yumurtalarda, yumurta ağırlığı, kabuk kalınlığı, sarı indeksi, ak indeksi ile haugh birimi düzeyleri yönünden analizler yapılmıştır. Deneme sonunda, her bir alt gruptan üç adet tavuk rastgele seçilerek kalpten kan alınmıştır. Kan örneklerinde; tam kan sayımı ile glikoz, kolesterol, HDL, LDL, total protein, AST, ALT, Ca-P ve IgG gibi kan biyokimyası analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to determine the effect of different amount of onion juice in drinking water, on the yield, performance, egg quality, hematological, serological and immune parameters in laying hens. A total of 240 Babcock white laying hens (40 weeks old) were divided into 6 groups (36 birds in each) and each group was further subdivided into 4 replicates, containing 9 birds in each subgroup. Total 5 groups were added onion juice at the rate of 0 %; 0.25; 0.5%; 1.0% and 2% respectively for 12 weeks. Water and feed were offered ad libitum. Birds were vaccinated against New Castle virus in initial of trial for antibody determination in blood. The body weights were recorded at the start, mid and end of an experiment. Feed intake was measured weekly. Eggs produced were recorded daily and weekly average egg production was calculated. Eggs were weighed one day in a week. Three eggs from each replicate were collected randomly at the start, mid and end of the trial and analyzed for egg quality parameters like egg weight, eggshell thickness, color index of the yolk, Albumin index and haugh Unit level. At the end of the trial, three birds from each replicate were selected and blood samples were collected from the heart. Blood samples were drawn and placed in anti-coagulant containing tubes and without anticoagulant for serum separation. Complete blood cell count, Lymphocyte, monocyte, blood Glucose, cholesterol, HDL, LDL, total protein, Liver enzymes like AST, ALT and blood Ca-P level were analyzed. Serum anti-ND antibody titer was determined.