Akut gastroenterit tanılı çocuk hastalarda kopeptin düzeyi incelenmesi
Copeptin level investigation in pediatric patients with acute gastroenteritis
- Tez No: 635491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KAZANASMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Gastrointestinal traktta müköz membranlarının inflamasyonu olan akut gastroenterit (AGE) diyare ve/veya kusma ile karakterizedir. En yaygın neden virüslerdir, ancak özellikle gelişmekte olan ülkelerde bakteri, protoza ve helmintik AGE'ler izlenebilir. Akut gastroenteritin en önemli kompliaksyonu dehidratasyondur. En iyi dehidratasyon tahmini normal vücut ağırlığının ne derecede kaybedildiği ile hesaplanmaktadır. Ancak çocuklarda klinik bulgular vücut ağırlığının %4'ü kaybedilene kadar görülmeyebilmektedir. Kopeptin arjinin vazopresinin (AVP) C-terminal parçasında yer almaktadır ve AVP ile eşit miktarlarda sekrete edilir. Bu nedenle, kopeptin AVP'nin yerine kullanılmaktadır. Ancak kopeptin seviyeleri daha önce AGE hastalarında değerlendirilmemiştir. Çalışmamızda AGE'li çocuk olgularda kopeptin seviyelerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca AGE'li olgularda dehidratasyonun şiddetini belirlemede kopeptinin ek bir biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çocuk hastalıkları polikliniklerinde AGE tanısı koyulan 0-5 yaş arası çocuklar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya AGE'li 43 hasta ve sağlıklı 44 kontrol grubu çocuk dahil edildi. Tüm katılımcıların yaşı ve cinsiyet bilgileri kaydedildi. Tüm hasta ve kontrol grubu olguların pletismografi variabilite indeksi (PVİ), Modifiye Vesikari Skoru (MVS), pH, karbondiaoksit parsiyel basıncı (PaCO2), bikarbonat (HCO3), baz açığı (BA), üre, kreatinin (kre), ürik asit (ÜA), sodyum (Na), potasyum (K) ve platelet (PLT) sayısı değerleri ölçüldü. Kopeptin seviyesi ELISA yöntemi ile ölçüldü. Özgüllük ve duyarlılık analizi, alıcı operatör karakteristik eğrisi (ROC) analiz yöntemi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Hastaların ortanca yaşı 12 ay ve kontrol grubu 14 aydı. Hasta grubu olguların 14'ü (%32,6) kadın, 29'u (%67,4) erkek, kontrol grubunun ise 17'si (%38,6) kadın ve 27'si (%61,4) erkekti. Kontrol grubunun ortanca Kopeptin seviyesi 177 pg/μL (4.1 pmol / L), hasta grubunun 261 pg/μL (6.0 pmol / L) idi. Kopeptin düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı IX olarak daha yüksekti (p=0,003).
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute gastroenteritis (AGE) is inflammation of the mucous membranes of the gastrointestinal tract, and is characterised by vomiting and/or diarrhoea. The most common causes are viruses, but bacterial, protozoal and helminthic AGE occur, particularly in developing countries. The most important complication of AGE is dehydration. The amount of weight loss as a percentage of normal body weight provides the best estimate of degree of dehydration. Clinical signs are not present until the child has lost at least 4% of their body weight. Copeptin is a stable cleavage product of the C-terminal part of the arginine vasopressin (AVP) precursor and is secreted together with AVP in equimolar amounts. Copeptin is therefore generally considered a surrogate marker for AVP. However, copeptin levels in children with AGE have not been previously studied. The present study aimed to assess copeptin levels in children with AGE, to compare copeptin levels with health controls. In addition, it was aimed to investigate whether copeptine can be used as an additional biomarker in determining the severity of dehydration in cases with AGE. Material and methods: Patients aged 0-5 years, diagnosed with AGE at the pediatric outpatient clinics were consecutively enrolled. 43 patients with AGE and 44 healthy controls were included in the study. The age and gender of all participants were recorded. The values of plethysmography variability index (PVİ), Modified Vesikari Score (MVS), pH, PaCO2, HCO3- , base deficit, urea, creatinine, uric acid, sodium, potasium and platelet (PLT) count of all patients and controls were measured. Copeptin levels measured via ELISA methods. The specificity and sensitivity analysis was performed using the receiver operator characteristic curve (ROC) analysis method. Results: The median age of the patients was 12 months and the control group was 14 months. 14 (32.6%) of the patients in the patient group were female and 29 (67.4%) were male, 17 (38.6%) of the control group were female and 27 (61.4%) were male. The median copeptin level of the control group was 177 pg / μL (4.1 pmol/L) and the patient group was 261 pg / μL (6.0 XI pmol/L). Copeptin levels were significantly higher in the patient group than the control group (p=0.003).