2019 Avrupa Serbest ve Greko-romen Stil Güreş Şampiyonası Türk milli takım güreşcilerinin müsabaka analizi
2019 European Freestyle and Greco-roman Style Wrestling Championship Turkish national team wrestlers' competition analysis
  1. Tez No: 635497
  2. Yazar: SERDAR YASİN CIBIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı; ''Büyükler 2019 Avrupa Güreş Şampiyonası'' Erkekler A Milli Serbest ve Grekoromen Takım sporcularının, müsabakalarının analizi ile ilgili verilerin belirlenmesi ve başarıya götüren etkili kriterleri ortaya koyarak sonuçlarının araştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini, Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası'na katılan elit erkek güreş sporcularının müsabakaları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, erkek kategorisinde serbest ve grekoromen stilde yarışan 20 Türk Milli Takım sporcusunun 71 adet müsabakaları oluşturmaktadır. Araştırma çerçevesinde; serbest ve grekoromen stillerinde, her siklet tek tek analiz edilip bulgular verilmiş olup daha sonrasında takım halinde analizleri yapılmıştır. Araştırmanın tipi, 'niceliksel' (quantitative) ve 'retrospektif'dir. İstatiksel yöntem ve veri toplama aracı olarak, posiscope ve posixplore bilgisayar analiz programları kullanılmış olup elde edilen veriler tablo ve grafik yöntemi ile sunulmuştur. Yapılan çalışmada, 2019 Avrupa Serbest Stil Erkekler Güreş Şampiyonası'nda Türk Milli Takım sporcularının müsabakalar sonucunda en çok uyguladığı teknik (58 defa) % 29,10 oranında 'Tek Dalma Tekniği' olmuştur. Tek Dalma tekniğinin başarı durumu % 51,72'dir. Grekoromen stil Türk Milli Takım sporcularının müsabakaları sonucunda en çok uyguladığı teknik (21 defa) % 15,90 oranında 'Çırpma Tekniği' olmuştur. Çırpma tekniğinin başarı durumu % 57 olarak saptanmıştır. Müsabakalarda Türk Milli Takım sporcularının, sağ ve sol taraftan uyguladığı teknikler incelendiğinde sağdan uygulanan tekniklerin baskın olduğunu görülmüştür. Serbest stil sağdan % 60,3, soldan % 39,7 oranında uygulanırken Grekoromen stil sağdan % 57, soldan % 43 oranında uygulanmıştır. Müsabakalarda teknik puan bakımından en çok 2 puan alınmıştır. Müsabakaka bitiş şekillerine bakıldığında en çok sayı ile galip gelinmiştir. Müsabakalarda pasivite ve itirazdan kazanılan puan kaybedilenden daha fazladır. Yapılan çalışmanın analizi sonuçları incelendiğinde; olimpiyat oyunları öncesinde milli takım sporcularının müsabakalarının değerlendirilmesi, sporcularımızın eksik veya güçlü yönlerinin görülmesi özel antrenman modelleri geliştirilmesine olanak sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determined data related to competetions' analysis of ' Elders 2019 European Wrestling Championship' Boys A National Freestyle and Greco-Roman team sportmen and is researched their leading to success. The universe of the research constitutes the matches of elite male wrestling sportmen participating in Elder European Wrestling Championship. The sample of research constitutes 71 matches of 20 Turkish National Team Sportmen racing freestyle in category of men and in Greco-Roman style. In research, Freestyle and Greco-Roman style, findings were given by being analyzed each weight scale one by one, then they were analyzed as a team. The type of the research is a quantitative and retrospective research. As a statistical method and data collection tool, the data obtained by being used posiscope and pesixplore computer analysis program were presented as table and graphic method. In study conducted, the technique most used by Turkish National Team Sportmen in 2019 European Freestyle Men Wrestling Championship in the result of competitions was (58 times) ' Single Leg Tackle Technique' at the rate of 29.10 percent. The success of Single Leg Tackle is 51.72 percent. The technique most used by Greco-Roman style Turkish National Team Sportmen in the result of competitions was ( 21 times) Gut Wrench Technique at the rate of 15.90 percent. The success of Gut Wrench Technique is 57 percent. In competitions, considering the techniques applied from right and left sides by Turkish National Team Sportmen, the techniques applied from right were dominant. Freestyle was applied 60.3 percent from right and 39.7 percent from left and Greco-Roman style was applied 57 percent from right and 43 percent from left. Technical score in competitions is maximum 2. Considering competiton ending forms, it was prevailed with the most numbers. The score got from passsivity and objection in competitions is much more than lost one. As a result of the analysis of the study done, it is thought that to have been examined the competetions of National Team Sportmen, to have been seen missing points and strengths of sportmen before the Olympic games would enable to development of special training models.