Assessment of healthy behaviors among high school students in el-bayda city Libya
Libya'nın El-bayda şehrindeki lise öğrencileri arasında sağlıklı davranışların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 635496
  2. Yazar: ASAMA RAMADHAN MOFTAH BIN ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE HİLAL ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çalışmanın amacı, ElBayda şehrinde bulunan devlet ve özel okullarında 15 ila 19 yaş arası erkek ve kız adolesanlar arasında diyet, obezite, fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve internet bağımlılığı gibi sağlık açısından riskli davranışları değerlendirmek ve bazı sosyodemografik belirleyicilerin adolesan sağlık davranışları üzerindeki etkisini tespit etmektir. Bu kesitsel çalışmada, Arapça Ürdün Küresel Okul-Öğrenci Sağlığı Anketi kullanılmış, ayrıca sosyoekonomik, beslenme, internet bağımlılığı ve sağlık bilgisine ait bazı ek sorular içeren anket formuyle toplanmıştır. Beden Kütle İndeksi (BKİ) hesabı için boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümü yapılmıştır. Okul ziyaretleri sırasında 1624 öğrenciye anket uygulaması yapılmıştır. Veri girişi ve analizi SPSS 23 programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
the objectives of the study was to assess the health-risk behaviors which include, diet, obesity, physical activity, tobacco use and internet addiction among El-Bayda city adolescent students boys and girls aged 15 to 19 years old, in public and private schools and, detect the effect of some sociodemographic determinants on the adolescents health behaviors. In this cross-sectional study data was collected via modified Arabic Jordan Global School-Based Student Health Survey Questionnaire in addition to some nutrition, socio-economic, internet addiction and sources of health knowledge questions. Furthermore, measuring of student's weight and height were performed to calculate their Body Mass Index (BMI). The questionnaire was conducted to 1624 students through school visits. Data was interred and analyzed using the SPSS version 23. Descriptive statistics and analysis chi square test were performed. A p-value