Some kinematic aspects of underwater swimming frogs
Su altı kurbağa yüzüşünün bazı kinematik yönleri
- Tez No: 635525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KARAKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 20
Özet
Kurbağaların performansları ile kinematiği arasındaki ilişki onları su altı yüzüşü için önemli kılmaktadır. Kurbağaların su altı hareketi itme-direnç temellidir. Bu tezde kurbağaların su altı yüzüşündeki deney sonuçlarına ait hidrodinamik denklemler kullanılarak böyle bir harekete ait hız ve mesafe denklemleri elde edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada Frenet Yaklaşımı kullanılarak kurbağanın izlediği eğri için bir yaklaşım elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between the kinematics and performance of frogs make them worthy for underwater swimming. Their underwater motion is thrust-drag based. By using the hydrodynamic equations of experimental results of frogs' underwater swimming, we obtain the speed and the distance formula for such a motion. We obtain an approximation for the curve traced by the frog by using The Frenet Approximation.