Tatil köylerindeki animasyonlar ve eğlence kültürü üzerine halk bilimsel bir inceleme
A public scientific investigation on animations and entertainment culture in holiday villages
  1. Tez No: 635526
  2. Yazar: HASRET AYNUR YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Muğla'daki tatil köylerinde yapılan animasyon gösterilerinin halk biliminden ne oranda faydalanıldığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde Muğla iline ait bilgiler yer almıştır. Daha sonra turizmin ilişkili olduğu animasyon ve kültür alanlarına değinilmiştir. Araştırmamızın son bölümünde Muğla ilindeki tatil köylerinde çalışan eğlence şefleri ile yapılan görüşmelere ve araştırmada yer alan tatil köylerinin animasyonlarına yer verilmiştir. Tatil köylerinde mülakat yöntemi kullanılmış ve elde edilen bilgiler yorumlanmıştır. Sonuç bölümünde ise animasyonların Türk kültüründen ne oranda beslendiği tatil köylerinde yapılan animasyonlarla anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is done at holiday villages in Muğla in order to identify the degree in which animation performance benefits the learing of the folk science. The first part of our study is about information about Muğla Region. Then, tourism and the area at cultural and animation which is related to tourism were discussed. Followed by the information about the holiday villages in the Muğla region and animated shows of the research done in holiday villages. The method used in holiday villages is interviewing and the information obtained has been interpreted. With the animations done in holiday villages, it is explained that how this animation performance benefists from Turkish culture.