Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan Pertevniyal Sultan koleksiyonuna ait 33 envanter numaralı Delailü'l-Hayrat'ın tezyinatı
The decoration of the Delailü'l Hayrat, with the inventory number of 33, of the Pertevniyal Sultan collection in the Süleymaniye Library
  1. Tez No: 635634
  2. Yazar: AHMET GÜRLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesinde bulunan Pertevniyal Sultan Koleksiyonuna ait 33 Envanter Numaralı Delailü'l Hayrât'ın Kitap Sanatları bakımından ele alınarak incelenmiştir. İncelenen Delailü'l Hayrât, Türk kitap sanatları bakımından araştırılmaya değer bulunmuştur. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, kitap sanatları hakkında bilgiye yer verilmiştir. İkinci bölümde el yazmalarının konuları ve Delailü'l Hayrât hakkında bilgiye yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Süleymaniye yazma eserler kütüphanesi hakkında bilgiye yer verilmiştir. Aynı bölüm içinde 33 envanter numaralı Delailü'l Hayrât kitap sanatları bakımından incelenerek, üslûp, desen, motif, renk ve dönem özellikleri gibi bir çok bakımdan ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Master thesıs ın this study, the hand-witten Delalilü'l Hâyrat which belongs to the collection of Sultan Pertevniyal I found in the library of Süleymaniye with the stock 33 was analysed in terms of book art. The Delalilü'l Hâyrat books belongs to the and has been evaluated worthy enough to be analsed in terms of Turkish art books. The thesis includes three chapters; The first chapter consists of information about book arts. In the second chapter, the topics of manuscripts and information about Delâilü'l Hayrât are explained. In the third chapter, Süleymaniye handwriting library aregiven. Within the same chapter, Delâilü'l Şerifbooks with inventory numbers of 33 evaluated ın terms of book arts through many aspects such as style, pattern, motif, color and period features.