Canlandırma filmciliğinde kültür ve karakter tasarımı etkileşimi: Anadolu giyim ve aksesuar tasarımları çerçevesinde ışık adası projesi
Relationship of culture and character design in animation: A project called island of light in an Anatolian costume and accessories perspective
- Tez No: 635700
- Danışmanlar: PROF. NESRİN ÖNLÜ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Canlandırma sanatı yazıyla başlayan ardından görsel tasarımların oluşturulup hareket, ses ve müzik ile birleştirildiği çok yönlü bir sanat disiplinidir. Karakter tasarımı canlandırma sanatının üretim sürecinde geniş bir yer kaplaması nedeni ile canlandırma sanatının önemli bir noktasıdır. Pek çok canlandırma yapıtı başrol karakterinin adı ve görüntüsü ile anılmaktadır. Canlandırma karakterlerinin nitelikli bir şekilde tasarlanması, başarılı canlandırma projelerinin gerçekleştirilmesindeki kilit noktalardan biridir. Gerçekleştirilecek canlandırma projelerinin başarısını arttırmak için öncelikle başarılı karakter tasarımlarının oluşturulmasının gerekmektedir. Bu nedenle başarılı canlandırma karakterlerinin nasıl gerçekleştirilebileceği çalışmamızın ana konusu olarak seçilmiştir. Başarılı canlandırma karakter tasarımlarının yazınsal ve görsel olarak nasıl oluşturulduğunu belirlemek için öncelikle konu hakkında yazılmış yazılı kaynaklar taranmış ve çalışmamız içerisinde bulduğumuz sonuçlar paylaşılmıştır. Yaptığımız yöntem araştırmasının ardından, yaklaşık 150 kadar canlandırma örneği canlandırma tarihindeki yerleri ve ait oldukları coğrafya çerçevesinde incelenmiştir. Yapılan yöntem araştırmaları ve örnek incelemeler sonucunda, canlandırma karakter tasarımlarının üretildiği farklı coğrafya ve zaman periyotlarının, yöntem ve tekrar eden temaları ortaya çıkmıştır. Karakterlerin yazınsal tasarımlarının oluşturulmasında kullanılan yöntemler pek çok hikaye anlatımı içeren sanat ile ortak olurken, karakterlerin görsel tasarımının oluşturulmasında kullanılan yöntemlerin de pek çok plastik sanat dalları ile ortak noktalara sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Örnek incelemeler de, farklı tarih dönemleri ve coğrafi konumların, farklı canlandırma sanatı izleyicilerini hedef aldığı ve bu doğrultuda karakterler geliştirdikleri ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar çerçevesinde elde edilen yöntemler araştırmanın son kısmında uygulanarak, elde edilen yöntemlerin deneyleri gerçekleştirilmiş ve çalışmanın son kısmına karakter tasarım örnekleri olarak eklenmiştir. Tez çerçevesinde elde edilen araştırma sonuçları uygulamacılara kuramsal bir kaynak oluştururken, örnek karakterler de gelecekte üretilecek olası canlandırma projeleri için bir başlangıç noktası oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Animation is a multidisciplinary art form that starts with a text and afterward visually designed, which those designs combine with motion, sound and music in the later stages. Character design cover a large area in animation production process, because of this reason it has an important position in the animation production process. Many animation project is remembered after the main character's name and image. Character design in animation is one of the most important part in a successful animation project. To make future animation projects much more successful, first of all knowledge about character designs must improve. Because of this reason we decide to make how to create successful character design as a main subject of our research. To understand how a successful character designs can be made we checked the written, and video materials about fiction character creation and share our findings in this thesis. After our written material research, we analyze more or less 150 animation projects according to their importance in animation history and their location. In the conclusion of methodical research and example studies, methods that is been using for animation character design in different period of times and locations has been revealed. It occurred that while creating the writing stage of a character design for animations, the used methodology is same with many other storytelling arts such as cinema and theater, methods that is been using for visual creation of a character design process is also similar or same with other plastic arts. Example studies show that different dates in history and different locations have aimed different target audience and design characters accordingly. In the final stage of our study we produce example character designs according to our findings. While methodical research makes a good resource for future researchers, example characters that had been created could be used in future animation projects.