Yenidoğan dönemi sağlıklı çocuklarda normal lenfosit alt grup değerleri
Normal lymphocyte subgroup values in neonatal healthy children
- Tez No: 635710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CANER, PROF. DR. ÖNER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Klinik olarak bir hastalığın tanısının konması, tanı sonrası izlenebilmesi ve laboratuvar sonuçlarının değerlendirebilmesi için, tıbbi referans aralıklarının olması gerekmektedir. Çalışmamızda; Sakarya ilinde doğan sağlıklı, term, yenidoğan bebeklerden lenfosit alt grup değerleri çalışarak, Türkiye'de yenidoğan bebeklerin, normal lenfosit alt grup değerlerinin belirlenmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda doğum haftası 39-41 hafta arası, 1. ve 5. Dakika APGAR skoru 8 ve üzerinde olan 54 sağlıklı term yenidoğan bebek alındı. Postnatal 15-21. günleri arasında alınan, venöz kan örneğinden lenfosit alt grupları flow sitometri yöntemi ile çalışıldı. Çalışmaya dahil edilen bebeklerde, konjenital hastalık ve anomali, perinatal enfeksiyon öyküsü, ikiz eşi, transfüzyon öyküsü, annede kronik hastalık öyküsü bulunmamaktadır. Elde edilen sonuçların bebeklerin doğum şekli, beslenme şekli, cinsiyeti ve demografik özelliklerine göre fark olup olmadığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 54 bebekten 31'i (%57) erkek, 23'ü (%43) kız bebektir. Bebeklerden 37'si (%69) C/S doğum, 17'si (%31) normal doğumdur. Bebeklerden 39'u (%72) sadece anne sütü ile beslenirken, 15'i (%28) anne sütü ve formüla ile beslenmektedir. Elde edilen sonuçlara göre; lenfosit alt grupları mutlak ve yüzde değerlerinin %95 güven aralığı sırasıyla; CD3+-T lenfosit: 4140-4810 (%73,3-77), CD4+-T lenfosit: 3040-3500, (%53,4-57,4), CD8+-T lenfosit: 1140-1410 (%19,7-22,6), CD4/CD8 oranı: 2,5-3,3, CD19+-B lenfosit 690-936 (%11,9-15), CD16/56+-NK hücre: 415-566 (%7,2-9,2) olarak saptandı. Doğum şekli, cinsiyet ve beslenme şekline göre lenfosit alt gruplarını arasında belirgin fark yoktu. Lenfosit alt grup değerlerinin demografik özellikler ile korelasyonuna bakıldığında, doğum baş çevresi ile CD8+-T lenfosit yüzdesi ile pozitif, zayıf (rho:0,298) ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olduğu (p:0,029), son tartı ile CD16/56+-NK hücre yüzdesi arasında negatif, zayıf (rho:-0,306) ve istatiksel olarak anlamlı korelasyon (p:0,024) olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamız yenidoğan dönemi sağlıklı bebekler için lenfosit alt grupları normal değerlerini ve elde ettiğimiz değerlerin cinsiyete, beslenme şekline, doğum şekline bağlı değişimleri hakkında kullanılabilir veri sağlamıştır. Ülkemize özgün, güvenilir referans kaynaklarından biri olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: In order to clinically diagnose a disease, follow up after diagnosis and to evaluate laboratory results, there should be medical reference intervals. In our study; lymphocyte subset values in term, healthy, newborn infants who born in Sakarya, Turkey is studied in order to contribute to the determination of normal values of Turkish newborns. Materials and Methods: In our study, 54 healthy term newborn babies between the 39-41 weeks of gestation and with APGAR score ≥8 in the 1st and 5th minutes were included. Lymphocyte subgroups were measured by flow cytometry from the venous blood sample drawn between days 15th and 21st of life. The babies who included in the study, there was no history of congenital disease and anomaly, history of perinatal infection, history of being twins, history of transfusion and maternal chronic disease. The results were evaluated whether there was a significant difference between the results depending on the delivery, diet, gender types and demographic characteristics of the babies. Results: This study was conducted with the participation of 54 babies, 31 (%57) of them were male and 23 (%43) were female. Delivery method of 37 (69%) babies was cesarian delivery and 17 (31%) were spontaneous vaginal delivery. While 39 (72%) of the babies were fed only with breast milk, 15 (28%) were fed with formula and breast milk. According to the results obtained; 95% confidence interval of absolute and percentage values for lymphocyte subgroups as follows, respectively; CD3+-T lymphocyte: 4140-4810 (%73.3-77), CD4+-T lymphocyte: 3040-3500, (%53.457.4), CD8+-T lymphocyte: 1140-1410 (%19.7-22.6), CD4/CD8 ratio: 2.5-3.3, CD19+-B lymphocytes: 690-936 (%11.9-15), CD16/56+-NK cells: 415-566 (%7.2-9.2). While no significant correlation was found between the type of delivery, gender and diet and lymphocyte subgroups. When the correlation of lymphocyte subgroup values with demographic characteristics was examined, it was seen that there was a positive, weak and statistically significant correlation with the head circumference at birth and the percentage of CD8+-T lymphocytes, and there was a negative, weak and statistically significant correlation between the final body weight and the percentage of CD16/56+-NK cells. Conclusion: Our study provided usable data on the normal reference values of lymphocyte subsets and the changes in the values obtained depending on gender, feeding types and delivery methods for healthy newborns. It is thought to be one of the reliable reference sources unique to our country.