The causative-inchoative alternation in Turkish sign language and the age-of-acquisition effects on complex clauses
Türk işaret dilinde edicili geçişli-edicisiz geçişsiz değişimi ve karmaşık tümcelerde dil edinim yaşının etkileri
  1. Tez No: 635709
  2. Yazar: DEMET KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk İşaret Dili'nde geçişli-geçişsiz değişkenliğinin biçimsözdizimsel olarak nasıl ifade edildiğini betimlemek ve hem edicili geçişli hem edicisiz geçişsiz tümcelerde gözlemlenen sıralı eylem yapılarının üretimi üzerinden olası edinim yaşı etkilerini tartışmaktır. Tartışmanın kapsamı geçişli-geçişsiz değişkenliği sergileyen eylemlerin ve bu eylemlerle sıklıkla gözlemlenen edicili geçişli ve edicisiz geçişsiz sıralı eylem yapılarının tümce(cik) yapılarının belirlenmesini de içermektedir. Bulgular, bir resim anlatma görevi, bir resim ve tümce eşleştirme görevi ve bir dilbilgisel-kabuledilebilirlik puanlama görevinden elde edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre (i) Türk İşaret Dilinde geçişli-geçişsiz değişkenliği hem biçimbilimsel olarak örtük hem de farklı sınıflayıcı el şekilleriyle biçimbilimsel olarak açık bir şekilde işaretlenebilmektedir. Bu durum aynı görüngünün sergilendiği işaret ve konuşma dillerindeki örüntülerle benzerlik taşır, ancak; Türk İşaret Dilinden elde edilen bulgular Benedicto ve Brentari'nin (2004) sınıflayıcı el şekilleri ve geçişlilik arasında doğrudan bağlantı kuran açıklamasına karşıt veri niteliği taşımaktadır. Ek olarak, elde edilen bulgular (ii) hem edicili geçişli hem de edicisiz geçişsiz tümcelerin olay yapısı bakımından karmaşık olduğunu, (iii) sıralı eylem yapılarının aynı tümce sınırları içinde olduğunu, (iv) geçişli-geçişsiz değişkenliğinin biçimbilimsel olarak işaretlenme yolları konusunda dil edinim yaşının bir etkisinin olmadığını, ancak (v) erken dil edinim grubunun sıralı eylem yapıları üretmeye daha eğilimi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to describe the causatives-inchoative alternation in Turkish Sign Language and to discuss the age-of-acquisition effects on multi-predicative constructions observed as both causative and inchoative clauses. The discussion extends itself to remarks on the structure of alternating verbs and serial verb constructions. I present and discuss the results of three tasks: a picture-description task, a picture matching task, and an acceptability judgment task. The results obtained from these tasks reveal that (i) the causative-inchoative alternation in Turkish Sign Language is attested both as labile alternation and classifier alternation, which is mostly compatible with previous accounts on this phenomenon in sign languages; however, Turkish Sign Language provides data that cannot be accounted for by Benedicto & Brentari's (2004) account that directly links classifier handshapes and transitivity; (ii) both causative and inchoative clauses seem to have complex event structures; (iii) the structure of serial verb constructions seem to be of a mono-clausal nature; (iv) there seems to be no significant age of acquisition effects on preferring labile alternation or classifier alternation to mark the causative-inchoative alternation; yet (v) producing more complex clauses, i.e. serial verb constructions, appear to be an early acquisition group tendency.