Processing loss using the expressive writing paradigm: How negative affectivity influences the outcome
Kayıp duygusunun yazılı duygusal dışavurum paradigması ile işlenmesi: Kişilerarası negatif duygulanım farklarının sonuç üzerindeki etkileri
- Tez No: 635806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Kayıp deneyimi ve işlenmesi zorlayıcı olabilmektedir. Onlarca yıldır, kişilerin hem fiziksel hem de psikolojik iyi oluş hallerine sağladığı faydalar üzerine çalışılan Yazılı Duygusal Dışavurum (YDD) paradigması bu sürece olumlu etki sağlayan metotlardan biridir. Daha önceki YDD çalışmalarına katkı sağlamak ve kişilerarası farklılıkları incelemek için, bireylerin psikolojik işlevselliklerini etkilediği bilinen negatif duygulanım seçilmiştir. Bu çalışmaya katılan 86 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi (59 kadın ve 27 erkek) seçkisiz atama yoluyla iki gruba ayrılmıştır. Bir hafta içinde dört günde 15'er dakika boyunca, deney grubuna kayıp deneyimlerini yazmaları için yönerge verilmiş ve kontrol grubundan günlük rutinlerini yazmaları istenmiştir. Deney grubunun günlük yazma yönergelerine, paradigmanın etkisini arttırmak amacıyla, perspektif değiştirme ve psikolojik dayanıklılıkları hakkında yazma metotları da farklı günlere eklenmiştir. Başlangıçta ve yazma müdahalesi tamamlandıktan üç hafta sonra olmak üzere iki değerlendirme yapılmıştır. Daha önceki bazı çalışmalarla uyumlu olarak, YDD'nin sağladığı olumlu değişikliklerin, özellikle negatif duygulanımı yüksek olan deney grubu katılımcılar için, depresyon, rüminasyon, kayıp ilişkili istemsiz düşünce, kaçınma ve uyarılmanın azalmasıyla birlikte travma sonrası büyümenin artışı olacağı beklenmiştir. Her ne kadar bu hipotez desteklenmemiş olsa da, özellikle Linguistic Inquiry and Word Count (LIWC) programının verdiği sonuçlar kullanılarak yapılan keşif analizleri negatif duygulanım grupları ile ilgili öncü olabilecek bulgular ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Experiencing and processing a loss can be challenging. The Expressive Writing (EW) paradigm, which has been studied for decades to examine its benefits on both people's physical and psychological well-being, is one intervention method to facilitate this process. In order to contribute to the previous EW studies and to examine individual differences, negative affectivity (NA), which is known to be influential on people's psychological functioning, was chosen. The sample of the present study was 86 Boğaziçi University students (59 female and 27 male) who were randomly assigned into two conditions. The experimental group (EG) was instructed to write about their loss experience and the control group (CG) was asked to write about their daily routines, for 15 minutes on four days within one week. The daily writing instructions for the EG were structured to increase the efficacy of the intervention by adding the perspective switching approach and writing about resilient parts of the self on separate days. The assessments were done both at baseline and three weeks later after the completion of the writing intervention. Being in line with some of the previous studies, it was hypothesized that the EW intervention would bring positive changes in terms of lower depression, rumination, and the loss-related intrusion, avoidance, and hyperarousal as well as higher post-traumatic growth, especially for the EG participants who were high on NA level. Although this hypothesis was not supported, the exploratory analyses using Linguistic Inquiry and Word Count (LIWC) program revealed some pioneering results for the negative affectivity groups.