Mobil uygulama ve yazılım teknolojilerinin pazarlama faaliyetlerinin yönetiminde doğru hedef kitlenin belirlenmesi ve tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisinin ölçümüne ilişkin bir araştırma
A research on the measurement of mobile application and software technologies on the determination of the right target audience and the effect of the consumer purchase behavior
- Tez No: 635805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ESAT BEBİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ile günümüzde akıllı telefon kullanımı tüm dünya üzerine yayılmıştır. Yapılan araştırmalara bakıldığında, 2019 yılında akıllı telefon satış âdeti 1.37 milyar iken, bu sayının 2022 yılında 1.574 milyara ulaşacağı öngörülmektedir. İnsanlar günümüzde, zamanlarının büyük bir bölümünü bu cihazlar ile geçirmektedir. Mobil uygulamalar günümüz teknolojisinde akıllı telefonlarla çalıştığı için, mobil uygulamalarının kullanım oranları ve önemi hızla artmaktadır. Şirketler de hızla bu değişime ayak uydurabilmek için bu platformlarda etkili biçimde yer almaya gayret etmekte ve yeni pazarlama yöntemlerinin yardımıyla müşteri memnuniyetiyle birlikte pazar paylarını da arttırmak istemektedirler. Bu çalışma, yazılım teknolojileri kullanılarak, mobil platformlarda doğru hedef kitlenin belirtilmesine ve müşteri deneyimindeki memnuniyetin arttırılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, araştırmanın ileriki bölümlerinde de anlatıldığı üzere doğum yıllarına göre X,Y ve Z olarak adlandırılan kuşakların ve farklı demografik bilgilere sahip bireylerin bu platformları kullanırken sergiledikleri davranışlar izlenmiştir. Bu bilgiler ışığında, pazarda bulunan örnek bir mobil uygulama seçilerek son bir yılda uygulamaya giriş yapan kullanıcıların demografik bilgileri ve satış verileri izlenmiştir. Satış K-kampanyası ve tanıtım (reklam) gösteriminin kullanıcı memnuniyetine satışa olan etkileri ise deney yapılarak ölçülmüştür. TUIK verilerinde de görüldüğü gibi (Şekil 2.5), 1994 yılından sonra doğan bireylerin oluşturduğu Z kuşağının, teknoloji çağında büyümesi ve taşınabilir akıllı (mobil) cihazlara daha yatkın olması sebebiyle mobil uygulama kullanımının bu kuşakta daha yaygın olduğu, buna karşın Y kuşağının ekonomik gücünün daha yüksek olmasından dolayı, satın alma sayısının ise, daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Kadın kullanıcı sayısının erkek kullanıcı sayısından daha fazla olmasına karşın erkek kullanıcıların kişi başına satış miktarının kadın kullanıcılara göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Düzenlenen kampanyaların satış gelirlerini olumlu etkilediği sonucuna varılırken, öte yandan müşteriden habersiz ve sık aralıklarla gösterilen reklamların ise genel olarak kullanıcıları rahatsız ettiği ve memnuniyetsizliğin yanı sıra müşteri kaybına yol açtığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, the use of smartphones has spread all over the world today. Looking at the researches, while the number of smart phone sales in 2019 was 1.37 billion, this number is expected to reach 1.574 billion in 2022. People now spend most of their time with these devices. Since mobile applications work with smartphones in today's technology, the usage rates and importance of mobile applications are increasing rapidly. In order to keep up with this change, companies are trying to take part in these platforms effectively and they want to increase their market share together with customer satisfaction with the help of new marketing methods. This study aims to contribute to the determination of the right target audience on mobile platforms and to increase the satisfaction in the customer experience by using software technologies. Accordingly, as described in the later sections of the research, the behaviors of generations named X, Y and Z and individuals with different demographic information when using these platforms were monitored according to their birth years. In the light of this information, demographic information and sales data of the users who entered the application in the last year were followed by selecting a sample mobile application available in the market. The effects of Sales K-campaign and promotion (advertisement) display on sales to user satisfaction were measured by experiment. As seen in TUIK data (Figure 2.5), the generation of Z created by individuals born after 1994 is more common in this generation due to the fact that mobile application usage is more common in this generation, whereas the economic power of generation Y is higher in this generation. It has been determined that the number of purchases is higher. Although the number of female users is higher than the number of male users, it is concluded that the sales amount of male users per person is higher than female users. While it was concluded that the campaigns organized had a positive effect on sales revenues, on the other hand, advertisements that were unaware of the customer and displayed frequently, disturbed the users in general and caused customer loss as well as dissatisfaction.