Spor yapan çocuklarda adım frekansının yaş ve cinsiyete göre incelenmesi
Investigation of stepping frequency of children doing sports according to age and gender
  1. Tez No: 635884
  2. Yazar: BAHAÜDDİN TÜRKARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde çocuk gelişiminin ve eğitiminin yaşam boyu sağlıklı ve aktif bireylerin yetişmesi açısından önemi bu konuda yapılan birçok çalışma ile ortaya koyulmuştur. Çocuk gelişimin en önemli boyutlarından biri de motor gelişimdir. Bu araştırmanın amacı; çalışmada yer alan katılımcıların temel motor becerilerden olan adımlama frekanslarının yaşlarına ve cinsiyetlerine göre incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Bu doğrultuda, nedensel karşılaştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada yer alan katılımcılar Ankara'da yer alan üç spor okulundan seçilmiştir. Junior Academy Sports (JAS), Ankara Şehir Kulübü (ASA) ve M.T.A. Spor Kulübü'nde çoklu branş eğitimi alan 484'ü erkek 278'i ise kız 762 sporcu araştırma grubuna gönüllülük esası ile dahil edilmiştir. Araştırmada yer alan katılımcıların cinsiyet, yaş ve adımlama testi (OptoJump aracılığıyla) parametre verileri toplanmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan veriler, IBM SPSS 25,0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Katılımcılara ait kişisel bilgiler, test ve parametrelerin ortalamaları, frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilmiştir. Normal dağılım olmadığı için non-parametrik testler uygulanmış olup, ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, çoklu karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of child development and education in terms of raising healthy and active individuals throughout life has been demonstrated by many studies on this subject. One of the most important dimensions of child development is motor development. The purpose of this research; is to compare and compare the stepping frequencies, which are the basic motor skills, according to their age and gender. Accordingly, causal comparison method was used. Participants in the study were selected from three sports schools in Ankara. Junior Academy Sports, Ankara City Club and M.T.A. 484 male and 278 female 762 athletes who received multiple branches training at the Sports Club were included in the research group on a voluntary basis. Gender, age and stepping test (via OptoJump) parameter data of the participants in the study were collected. The data obtained within the scope of the research were analyzed through IBM SPSS 25.0 program.Personal information, averages of tests and parameters, frequency(f) and percentage(%) values of the participants were determined. Since there was no normal distribution, non-parametric tests were used, and Mann Whitney U test was used in binary comparisons and Kruskal Wallis test was used in multiple comparisons.