İttihat ve Terakki Cemiyeti ve Türk militarizminin inşası: Silah gazetesinin söylem analizi
Committee of union and progress and the construction of Turkish militarism: Discourse analysis of the silah newspaper
- Tez No: 635883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEFA SAYGIN ÖĞÜTLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışma, genel itibariyle toplumsallığın en önemli belirleyenlerinden olan devlet denilen yapıyı ve onun iktidarını tarihsel sosyolojik bir yaklaşımdan yola çıkarak anlamaya dairdir. Anti-statik işleyiş yapısıyla türlü mücadelelerin verildiği devlet arenası, kaynakları tekelinde toplamaya çalışan kişi ve grupların çatıştığı bir alandır. Bu mücadele hâlinde de kimi zaman altyapısal kimi zaman da müstebit iktidar biçimleri galebe çalma yolunda işe koşulur. Özel olarak bu çalışma da İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin altyapısal iktidarını tahkim etmek için işe koştuğu basın faaliyetlerinin bir ürünü olan Silah gazetesinin söylemleri üzerinden tüm bu bağlamı kavramayı amaçlamaktadır. Bunları yaparken de özellikle popülerleştirilek itiyat hâline getirilen militarizmin ve sosyal Darwinizm'in kullanım biçimlerine odaklanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The study is about understanding the structure called the state, which is one of the most important determinants of sociality, and it is power from a historical sociological approach. The state arena where various struggles are fight with its anti-static functioning structure, is an area where people and groups struggle to gather resources in a monopoly. In this struggle, sometimes infrastructural and sometimes underprivileged forms of power come to work. In particular, this study aims to comprehend this whole context through the discourses of Silah Newspaper, which is a product of the press activities that the Committee of Union and Progress society is running to strengthen its infrastructural power. In doing so, the focus will be on the use of militarism and social Darwinism, which have been made popular and popular.