Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalandırılanların yaşam memnuniyeti ve yaşam kalitesi; Sincan örneği
The satisfaction and quality of life of the benefits of social and economic support service; Sincan example
- Tez No: 635918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetinden Faydalandırılanların Yaşam Memnuniyeti ve Yaşam Kalitesinin işlev ve yeterliliğini konu aldığı bu çalışma; alan taramasına dayalı nicel bir araştırma olarak ele alınmıştır. Katılımcıların; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, aylık gelir gibi demografik bilgilerin yanı sıra almış olduğu Sosyal ve Ekonomik Destek türleri ve nitelikleri ölçmeye dayalı anket formu ve Yaşam Memnuniyeti (Akın ve Yalnız, 2015) ölçeği ve Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği (Meral ve Cavkaytar, 2013) kullanılmıştır. Çalışmada, Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından sosyal ve ekonomik yoksulluğu tespit edilen ailelere sunulan destek hizmetlerinin aksaklıklarını gün yüzüne çıkarmak ve bu konuda iyileştirme çalışmaları sunmak ve yeni bir hizmet modeline ihtiyaç duyulup duyulmadığı konularında farklı bakış açısı kazandırmaktır. Özellikle yoksulluğun toplum üzerindeki olumsuz etkilerinin araştırılarak, Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlanan vatandaşlara ne derecede olumlu katkı sağladığı, bu katkı ile destekten faydalananların üzerindeki yaşam memnuniyetini ve yaşam kalitesini hangi ölçüde etkilediğini ortaya çıkarması amaçlanmıştır. Ankara ili Sincan ilçesindeki Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetinden faydalanan 200 katılımcı üzerine kar topu yöntemi kullanılarak soru anket formu yardımıyla uygulanan saha araştırmasında elde edilen veriler ''IBM SPSS Statistics 20“ paket programı yardımıyla; Ki-kare ve Fisher's Exact testi, Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testleri analizi istatistik teknikleriyle yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; Sosyal ve Ekonomik Destek alan kişilerin büyük bir kısmının eğitim düzeyi ilkokul seviyesinde olan kadınlar olduğu, çoğunun aylık gelirlerinin 600TL-900TL aralığında olduğu, akrabalarından destek almadıkları, bunun yanı sıra destek alanların büyük kısmının dağılmış, sadece ya annenin ya da babanın bulunduğu tek ebeveynli, birliktelik ve bütünlüğünün olmadığı aileler oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların Yaşam Memnuniyeti Ölçeğinin cevaplamaları incelendiğinde ”Yapmak istediğim her şeyi yapamadığım için yaşamımdan memnun değilim.“ cevabının ortalaması yüksek çıkmıştır. Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeğinin cevaplamalarında ise en düşük ortalama ”Aile üyelerim, bulunmaları gereken yerlere gidebilmek için kendilerine ait bir ulaşım aracına sahiptir.“ şeklinde ve en yüksek ortalamanın da ”Aile üyelerim evde, işte, okulda ve komşularımızda kendini güvende hisseder." şeklinde olduğu, katılımcıların 6 ay veya daha az süreli destekten faydalananların 7-12 ay aralığında destekten faydalananlara oranla aile yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the function and adequacy of the Life Satisfaction and Quality of Life for the Beneficiaries of the Social and Economic Support Service; It is considered as a quantitative research based on field survey. Participants; In addition to demographic information such as gender, age, educational status, monthly income, the questionnaire form based on measuring Social and Economic Support types and qualifications and Life Satisfaction (Akın ve Solo, 2015) scale and Beach Center Family Life Quality Scale (Meral and Cavkaytar, 2013). In this study, it is aimed to reveal the disruptions of support services provided to families whose social and economic poverty is detected by the Social Service Centers and to offer improvement studies in this regard and to gain a different perspective on whether a new service model is needed. In particular, by investigating the negative effects of poverty on the society, it was aimed to reveal to what extent it contributed positively to the citizens benefiting from the Social and Economic Support service, and to what extent it affects the life satisfaction and quality of life on those who support it. With the help of the“IBM SPSS Statistics 20”package program; Chi-square and Fisher's Exact test, Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests analysis were interpreted with statistical techniques. According to the findings obtained in the research; The majority of the people who receive Social and Economic Support are women whose education level is at primary school level, most of them have a monthly income of 600TL-900TL, they do not receive support from their relatives, as well as the majority of the supporters are scattered, with only one mother or father, together. and it is concluded that they are families without integrity. Also, when the responses of the participants' Life Satisfaction Scale were examined,“I am not satisfied with my life because I cannot do everything I want to do.”The average of the answer was high. In the answers of the Beach Center Family Quality of Life Scale, the lowest average is“My family members have their own means of transportation to go where they need to be.”“My family members feel safe at home, at work, at school and in our neighbors.”It was concluded that the participants were 6 months or less, and those who benefited from support for 7-12 months had higher family life quality.