Eğitim yöneticilerinin seçiminde sendikaların rollerine ilişkin okul yöneticilerinin görüşlerinin belirlenmesi
Determining school administrators' views on the role of teacher unions in the choice of educational administrators
- Tez No: 635917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BALYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma eğitim yöneticilerinin seçilmesinde sendikaların rollerine dair okul yöneticilerinin görüşlerini incelemeyi hedeflemektedir. Nitel bir çalışma olan bu araştırmada olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul'da görev yapan ve eğitim sendikalarına üye olan okul yöneticileri oluşturmaktadır. Bu kapsamda Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri iş kolunda faaliyet gösteren, üye sayısı en fazla olan sendikalardan 4'er okul yöneticisi olmak üzere toplam 16 katılımcıyla görüşülmüştür. Katılımcılar, amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle toplanmış ve veriler içerik analizi yönetimi ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre okul yöneticilerinin birçoğu, eğitim sendikalarının eğitim yöneticilerinin seçiminde olumsuz anlamda etkilerinin olduğunu ve sürecin nesnellik ve objektifliğine zarar verdiğini belirtirken bazı okul yöneticileri sendikaların üyelerini hazırlama ve yetkin olan kişilerin belirlenmesi anlamında eğitim yöneticilerinin seçilmesinde olumlu etkilerinin olduğunu savunmuşlardır. Araştırma kapsamında okul yöneticileri sendikaların eğitim yöneticilerinin seçimine ilişkin eğitim politikalarının belirlenmesinde etkin olmaları gerektiğini belirtmişlerdir. Eğitim sendikalarının baskı grubu olarak eğitim sisteminin geliştirilmesi için çalışmalar yapan aktörler olmaları gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze school administrators' views on the roles of teacher unions in determining educational administrators. In this qualitative research, the phenomenology design was used. The study group consists of school administrators who work in Istanbul in 2019-2020 academic year and are members of educational unions. In this context a total of 16 participants, who are members of the unions with the highest number of members operating in the Education, Training and Science Services sector in Turkey were interviewed. 4 members were selected from each 4 education unions. They were selected using the purposive sampling method. The data were collected through the interview technique and analyzed with the content anaylysis method. According to the results, most of the school administrators stated that education unions had negative effects on the determination of educational administrators and that the process harmed the objectivity while some school administrators argued that the unions had positive effects on the determination of the education managers in terms of preparing their members and advising the competent members. According to another result, school administrators stated that unions should be effective in determining education policies regarding the determination of education managers. It is considered that education unions should be active as a pressure groups to develop the education system.