Yaşar Bedri Özdemir'in hayatı, sanatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A review of Yaşar Bedri Özdemir's life, art and works
- Tez No: 636036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATEM TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
“Yaşar Bedri Özdemir'in Hayatı, Sanatı ve Eserleri Üzerine Bir İnceleme”adlı bu çalışmanın amacı sanatın birçok dalıyla aynı anda uğraşan Yaşar Bedri Özdemir'i değişik yönleriyle tanıtabilmek ve onun Türk edebiyatına katkısını belirleyebilmektir. Çalışmada sanatçının hayatı, sanatı, eserleri üzerinde durularak şiirleri ve düzyazıları üzerinde çözümlemelerle edebi anlayışı hakkında bilgi verilir. Çalışmanın sonunda ise edinilen bilgilerin kaynakçasına yer verilmektedir. Sanatçının kendi yaşamı ailesi ve yakın çevresi ile ilgili bilgilerin çoğu kendisiyle yapılan görüşmelerden kayıt altına alınır. Görüşmeler dışında kalan bilgiler ise eserleri üzerindeki çözümlemelerden ve yaptığı gezi kayıtlarından edinilir. Ayrıca gazete ve dergi yazılarından bilgiler elde edilir. İnceleme sonucunda Yaşar Bedri Özdemir'in, şiir, roman, hikaye, şehrengiz, gezi türlerinde eserler yazdığı ve bu türlerin her birinde sanata dair tespitlerde bulunduğu görülür. Edebiyat hayatında daha çok şiirleriyle tanınan ve görsel imge kavramını öne çıkaran sanatçının, diğer alanlarda yaptığı çalışmalar da incelenerek edebiyattaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce Yaşar Bedri Özdemir, who is interested in many branches of art at the same time, and to determine his contribution to Turkish literature. In this study, firstly, after giving general information about the artist's sense of art, his poems and prose were examined in detail by deliberate his family, his immediate surroundings, his occupations and was given information about his literary understanding. Bibliography of the information obtained at the end of the study. Most of the information about the artist's own life, family and immediate surroundings was collected from the interviews with him. The information other than the interviews was obtained from his works and the records of his trips. In addition, informations were collected from newspaper and magazine articles. At the end of the studies, it was seen that Yaşar Bedri Özdemir wrote in poetry, novel, narrative, trip, and anecdote types and made an observation about art in each of these genres. The artist who is mostly known for her poems and emphasizes the concept of visual image, was tried to determine his place in literature by examining his works in other fields.