Ara katmanlı sürtünme karıştırma nokta kaynağı
Interlayer friction stir spot welding
- Tez No: 636051
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sürtünme karıştırma kaynağı (SKK), 1900' lerin başlarında Kaynak Enstitüsü tarafından bulunmuş bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanarak, mühendisler-bilim adamları zararlı gaz çıkışını önleyebilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirler. Sürtünme Karıştırma Nokta Kaynağı (SKNK) yöntemi, SKK yönteminden türetilen yeni bir kaynak yöntemidir ve son zamanlarda sadece otomobil endüstrisinde değil, diğer endüstrilerde de büyük ilgi görmeye başlamıştır. Buna ek olarak, SKNK alüminyum ve alaşımlarını birleştirmek için çok uygun olan yeni bir SKK işlemidir. SKNK, kaynaklı bağlantıda çok iyi mekanik özellikler elde etmemizi sağlayan bir kaynak yöntemidir. Bu tezde, AA 2024-T3 alüminyum levha üzerinde tek çeşit kaplama kullanılmıştır. Bu kaplama; Metco-Sulzer 445 malzemesinden yapılmıştır. Numunelerin bir kısmına NiAl içerikli astar uygulanıp sonrasında kaplama yapılmış, bir kısmına ise astarsız kaplama uygulanmıştır. Sonrasında iki tür kaplamalı numunelerin kaynağında da karşılık olarak işleme tabi tutulmamış AA2024-T3 levhalar kullanılmış ve konumlanmaları değiştirilerek mekanik özelliklerin nasıl etkilendiğine bakılmıştır. Kaynak parametrelerinin belirlenmesi, kaynağın mukavemeti için çok büyük önem arz etmektedir. SKNK parametrelerinin kaynak dayanımı üzerindeki etkisinin elde edilmesi için; çekme makaslama testi, mikrosertlik testi, SEM ve EDS analizi kullanılmıştır. Deneysel sonuçlarda incelenen, konumları değiştirilerek astarlı veya astarsız kaplama yapılan alüminyum levhalarda, belirlenen parametrelerin çekme makaslama mukavemeti üzerinde önemli bir rol oynamıştır. Bu alüminyum alaşımlı malzemelerin SKNK tekniği ve mikroyapı karakterizasyonu ile birlikte mekanik özelliklerinin incelenmesi sonucunda elde edilen veriler analiz edilerek literatür kapsamında kıyaslanarak yorumlanmıştır. SKNK ile genellikle ara katmanlı birleştirmeler yapılırken, farklı bir kaplama malzeme kullanılmış olup üç katmanlı kaynak dikişi elde edilmiştir. Sonuçların malzeme bilimine katkıda bulunacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Friction stir welding is a method that have invented by The Welding Institute in early 1900's. By using this method, engineers-scientists can prevent the harmful gas output and saving energy. In addition to that info, this is an environmentally friendly way. The Friction Stir Spot Welding (FSSW) method is a new source method derived from the Friction Stir Welding method and recently attracted considerable attention not only in the automobile industry but also in other industries.When the FSSW method is used, the appearance of the welding joint is similar to the resistance point welding (RPW). The mentioned resistance spot welding is a common method of assembly of automobile bodies. However, RPW, the first welding method for automobile body assembly, can create problems for many light weight construction materials, eg aluminum alloys and advanced high strength steels. However the friction stir spot welding (FSSW) is a new friction mixing source (FSW) process which is very suitable for joining aluminum and its alloys.Friction stir spot welding is a welding method that enables us to obtain very good mechanical properties in welded joint. In this paper, one kind of coating materialwhich named as Metco-Sulzer 445 have used on AA 2024-T3 aluminium sheets.. Some of the aluminum plate had undercoat material which based NiAl before the coating have done, and the other plates have coated without undercoat material. The coated plates have welded with raw AA2024-T3 sheets. In half of them, the coated sheets were up located, and in the other half, they were at the low location. All of the tests have performed and results have examined by this parameters. The determination of the welding parameters are very important for the strength of weld. Lap shear tensile test, microhardness, SEM and EDS analysis will be utilized to obtain the influence of the friction stir spot welding parameters on the weld strength. The expectation of experimental results are that silicon carbide particulate reinforced aluminum metal matrix composite powders played an important role on the strength of the joints. As a result of the investigation of the mechanical properties of these aluminum alloy materials combined with the friction stir welding technique and the microstructure characterization, results will be obtained by using a different intermediate material on FSSW. We hope that the results will contribute to metallurgy and material science.