Fotovoltaik devre modeli geliştirilmesi ve sistemin kontrolü
Development of photovoltaic circuit model and control of system
- Tez No: 636137
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, laboratuvar ortamında da kullanılabilecek güneş panellerinin davranışlarını gösterecek bir deneysel model çalışması gerçekleştirlmiştir. Bu çalışma kapsamında, 4 adet deney modülü prototipi tasarlanarak bunların seri, paralel ve karma bağlantısı neticesinde elde edilen deneysel sonuçlar incelenmiştir. Tasarlanan sistemlerde her bir modelin gerilim ve akımını görüntülemek için birer voltmetre ve ampermetre tasarlanmıştır. Güneşlenme süresi parametresini değiştirebilmek için bir seçici anahtar sisteme eklenmiş ve fotovoltaik panel açık devre gerilimi değiştirebilmek için de bir anahtar bulundurulmuştur. Tasarlanan sistemin bilgisayar tarafından konrolünün yapılabilmesi amacıyla, LABVIEW programı ile bir arayüz oluşturularak, sistemin uzaktan kontrolü ve istenildiği zaman verilere hızlı ve sistemli bir biçimde ulaşılması sağlanmıştır. Tasarlanan sistemin yenilenebilir enerji alanlarında çalışacak olan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin deneysel çalışmalarında kullanılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an experimental model study has been carried out to show the behavior of solar panels, which can also be used in a laboratory environment. Within the scope of this study, 4 test module prototypes have been designed and the experimental results obtained as a result of their series, parallel and mixed connection have been examined. A voltmeter and ammeter have been designed to display the voltage and current of each model in the designed systems. A selective switch has been added to the system to change the sunshine time parameter, and an another switch has been mounted to change the photovoltaic panel open circuit voltage. In order to control the designed system by the computer, an interface has been created with LABVIEW program, allowing remote control of the system and fast and systematic access to the data whenever desired. It has been evaluated that the designed system can be used in experimental studies of undergraduate and graduate students working in renewable energy fields.