20. yüzyıldan günümüze malzeme ve üretim teknolojileri bağlamında sandalye tasarımının gelişimi
Alteration of chair design in the context of material and production technologies from 20th century to the present
- Tez No: 636138
- Danışmanlar: DOÇ. MÜGE GÖKER PAKTAŞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
İnsanların fiziksel ve sosyal gereksinimlerini karşılayan eşyalar olan mobilyalar, zaman içerisinde malzeme ve üretim teknolojileri paralelinde değişim ve gelişim göstermiştir. Tarihsel süreçte bulunduğu toplumların sosyal yaşam koşulları içerisinde değişen ihtiyaçlar ve ölçüler doğrultusunda evrilen sandalye tasarımları, tasarımcısının düşüncesiyle malzeme ve üretim teknolojilerinin yakın ilişkisi içerisinde gelişimini sürdürmeye devam etmiştir. Günümüzde gelinen noktada bir oturma mobilyası olan sandalyeler, tasarımcının yeniyi arama serüveni içerisinde yapay zekanın da tasarım sürecine katıldığı, yenilikçi malzeme ve üretim teknolojilerinin kullanıldığı tasarımlar olarak üretilmektedirler. Yapay zekanın tasarım sürecine katıldığı“üretkentasarım”olarak adlandırılan bu tasarım yönteminde, malzeme ve üretim teknolojilerinin katkıları merak konusudur. Giriş bölümünde, çalışmanın kapsam ve amaçlarının açıklandığı bu çalışmada; ikinci bölümde, mobilya kavramı ve mobilya tasarımında sürece değinilmiş ve tarihsel süreç içerisinde bir oturma mobilyası olarak sandalye tasarımları ele alınmıştır. Üçünde bölümde, çalışma kapsamı içerisinde 1900 ve sonrası yıllarda yaşanılan gelişmelerin tasarıma etkileri sosyokültürel, savaş-teknoloji ilişkisi, malzemede ve üretim teknolojilerinde yaşanılan gelişmeler doğrultusunda dört farklı başlık üzerinden irdelenmiştir. Dördüncü bölümünde, çalışmanın yöntemi açıklanarak insanın ilk kez yapay zekadan faydalanılarak tasarladığı, yapay zeka-insan ortak tasarımı, A.I. sandalyesinde (2019, Philippe Stark & Autodesk) kullanılan bilgisayar programı olan Autodesk Fusion 360 ile günümüzde tasarımda gelinen noktada malzeme ve üretim teknolojilerinin katkısının irdelenmiş; bu çalışmadan elde edilen bulgular tablolar ile açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, günümüzde tasarımda gelinen noktada malzeme ve üretim teknolojilerinin tasarıma katkısına değinilmiş ve mobilya tasarımının geleceği ile ilgili öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Furniture, which meets the physical and social needs of people, has evolved over time in parallel with materials and production technologies. Chair designs, which have been evolving in line with changing needs and measures within the social life conditions of societies in the historical process, continued to develop in close relationship with the thought of the designer and the materials and production technologies. Chairs, as a seating furniture, are produced as designs where innovative design and production technologies are used, in which the artificial intelligence is also involved in the design process in the adventure of searching for the new. In this design method, which is called“generative design”in which artificial intelligence participates in the design process, the contributions of materials and production technologies are a matter of curiosity. In this study, the scope and objectives of the study are explained in the introduction section; in the second chapter, the concept of furniture and furniture design is mentioned and chair designs as a seating furniture are discussed in the historical process. In the third chapter, the effects of the developments experienced in the scope of the study in the years 1900 and afterwards have been examined over four different topics in line with the sociocultural, war-technology relationship, developments in the material and production technologies. In the fourth chapter, the method of the study explained. A.I. chair (2019, Philippe Stark & Autodesk) which was designed by collaboration of human and artificial intelligence for the first time using Autodesk Fusion 360 program, the contribution of materials and production technologies to the point reached in the design today has been examined; and the findings obtained from this study are explained with tables. In the conclusion section, the contribution of materials and production technologies to design has been mentioned at the point reached and predictions about the future of furniture design have been made.