William Golding's 'Rites of Passage' is an examination of his novel
William Golding'in 'Rites of Passage' adlı romanının incelenmesi
- Tez No: 63620
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALTAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET William Golding'in son dönem romanlarından olan Rites of Passage gerek yazarın kariyerinde gerekse İngiliz Edebiyatında tartışılmaz bir yere sahiptir. Yazar bu romanıyla İngiltere'nin edebi alanda en büyük ödülü olan Booker Prize' ı elde etmiş ve iki yıl sonrada kariyerinin en üst noktasına ulaşmış ve Nobel ödülünü almıştır. Hiç kuşkusuz onu bu noktaya ulaştıran en önemli eserlerden biri Rites of Passage' dır. Bu çalışmada esas alınan nokta bu önemli romanda işlenen temaların incelenip yüzeysel görüntünün ötesinde bir bakış açısı yakalamak ve yazarın tüm karakteristik özelliklerini yansıtan bu eserin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktır. Bu noktadan hareketle çalışmanın ilk bölümünde yazarın kariyeri ve İngiliz Edebiyatındaki kendine özgü yerinin yanısıra, Rites of Passage' in yayınlanması ile birlikte elde ettiği başarı ve eserle ilgili kritiklerin, aynı zamanda bizzat yazarın kendisinin değerlendirmeleri bir bütün olarak verilmiştir. Çalışmanın gelişme bölümünde roman, gerek işlenen temalar, gerek teknik ve gerekse karakter oluşumu açısından ayrıntılı bir şekilde incelenmiş,Golding'in hikayesinin ardındaki evrensel temalar ve insan doğası hakkında verdiği çarpıcı görüntü yansıtılmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılarak gelişme bölümünde elde edilen bakış açıları bir arada ele alınıp ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Rites of Passage,one of William Golding's later works, has a very important place in both Golding' s career and the contemporary English literature. With this novel, the author got the England's highest literary award, The Booker Prize and just two years later, he reached to the top of his literary career and was honoured with Nobel Prize for literature. No doubt that Rites of Passage is one of Golding's most important works that enabled him to reach such an outstanding place. The main point in this thesis is the analysis of the themes in Rites of Passage and to provide an inner vision beyond the surface appearance and to serve a useful purpose in understanding the novel that carries all the characteristic features of William Golding. In the first part of the thesis, together with William Golding's career and his unique place in English Fiction, the success he reached with the publication of Rites of Passage and the critical reception that he got, are introduced as a whole including his own point of view about the novel. In the development part, the novel is analysed in detail on the basis of its themes, technical devices and characterisation. The universal themes and thevision that Golding provides about human nature within his story are also tried to be reflected. In the conclusion part, the insights that are derived in the previous part are put forward as a whole with a general evaluation.