Öğretmen algısına göre ilkokul beşinci sınıf sosyal bilgiler dersinde karşılaşılan sorunlar
Teacher perception of problems seen in social studies class for fifth grade
- Tez No: 63619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR TANRIÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
IV ÖZET Araştırmanın amacı, ilkokul 5. sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi tarih konularının öğretiminde karşılaştıkları sorunları ortaya koymak ve bu bulgular ışığında ilkokul 5. sınıf sosyal bilgiler programlarını geliştirmeye yönelik önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın evrenini, 1995 - 1996 öğretim yılında İzmir ili merkezin de görev yapan ilkokul 5. sınıf öğretmenleri; örneklemini, bu öğretmenlerden araştırmaya gönüllü olarak katılan 200 beşinci sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 76 maddelik“Tarih Öğretimi Sorun Envanteri”(TÖSE) ile 5. sınıf öğret menlerinin yaş, cinsiyet, görev yaptıkları okulun türü, mezun oldukları okul, meslekteki kıdemleri, dersi daha önce okutmaları, dersi okuttukları yıllar gibi kişisel özelliklerini belirlemeye yönelik kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada 76 maddenin hangi sorun alanlarına ayrıldığını saptamak için iki aşamalı analiz yapılmıştır. Varimax yöntemi ile faktör eksenleri dön dürülerek incelendiğinde, ortak varyansın %44'ünü açıklayan 5 faktör elde edilmiştir. Bunlar; 1. Faktör: 24 maddeden oluşan“Programdan Kaynaklanan Problemler”2. Faktör: 16 maddeden oluşan“Fiziksel Ortamdan (süre, sınıf orta mı, aile, bireysel farklılıklar, kaynak kişi ve materyal eksikliği gibi) Kaynaklanan Problemler”3. Faktör: 16 maddeden oluşan“Öğretmenin Kişilik Özelliklerinden ve Bilgi Eksikliğinden Kaynaklanan Problemler”4. Faktör: 13 Maddeden oluşan“Ders Kitabından ve Öğretmen Eğitiminden Kaynaklanan Problemler”5. Faktör: 7 maddeden oluşan“Konuların Yüzeyselliğinden Kaynak-lanan Problemler”. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package For Social Sciences) paket programı kullanılmıştır, işlemler sonucu önce örneklemin kişisel özelliklerine göre dağılımları frekans ve yüzde olarak belirlenmiş, daha sonra bağımsız değişkenlerin her biri ile tüm TÖSE ve alt ölçek puanlarının aralarında fark olup olmadığı tek yönlü varyans analizi ile incelenmiş, bulunan farkların 0.05 düzeyinde anlamlı olup olmadığına bakılmış ve anlamlı olan değerler için aracın yapısına uygun olan Scheffe testi ile hangi grup yada gruplar arası farkın önemli olduğu test edilmiştir. Araştırmada aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: - Yaş değişkenine göre öğretmenlerin“Tarih Öğretimi Sorun Envan teri”genelindeki yanıtlan arasında anlamlı bir fark vardır. - Cinsiyet değişkenine göre öğretmenlerin“Tarih Öğretimi Sorun En vanteri”genelindeki yanıtları arasında anlamlı bir fark vardır. - 2. alt ölçek“Fiziksel Ortamdan (süre, sınıf ortamı, aile, bireysel farklılıklar, kaynak kişi ve materyal eksikliği gibi) Kaynaklanan Problemler”puanlarının cinsiyet değişkenine göre olan ortalamaları arasında anlamlı bir fark vardır. - 4. alt ölçek“Ders Kitabından ve Öğretmen Eğitiminden Kaynaklanan Problem”puanlarının cinsiyet değişkenine göre olan ortalamaları arasında anlamlı bir fark vardır. - Okul türü değişkenine göre öğretmenlerin“Tarih Öğretimi Sorun Envanteri”genelindeki yanıtları arasında anlamlı bir fark yoktur. - 5. alt ölçek“Konuların Yüzeyselliğinden Kaynaklanan Problemler”puanlarının okul türü değişkenine göre olan ortalamaları arasında anlamlı bir fark vardır. - Mezun olunan okul değişkenine göre öğretmenlerin“Tarih Öğretimi Sorun Envanteri”genelindeki yanıtları arasında anlamlı bir fark yoktur. - 2. alt ölçek“Fiziksel Ortamdan (süre, sınıf ortamı, aile, bireysel farklılıklar, kaynak kişi ve materyal eksikliği gibi) Kaynaklanan Problemler”puanlarının mezun olunan okul değişkenine göre olan ortalamaları arasında anlamlı birVI fark vardır. - Meslekteki kıdem değişkenine göre öğretmenlerin“Tarih Öğretimi Sorun Envanteri”genelindeki yanıtları arasında anlamlı bir fark yoktur. - Dersi daha önce okutmaları değişkenine göre öğretmenlerin 'Tarih Öğretimi Sorun Envanteri“ genelindeki yanıtları arasında anlamlı bir fark yoktur. - 1. alt ölçek ”Programdan Kaynaklanan Problemler“ puanlarının öğretmenlerin dersi daha önce okutmaları değişkenine göre olan ortalamaları arasında anlamlı bir fark vardır. - 2. alt ölçek ”Fiziksel Ortamdan (süre, sınıf ortamı, aile, bireysel farklılıklar, kaynak kişi ve materyal eksikliği gibi) Kaynaklanan Problemler“ puanlarının öğretmenlerin dersi daha önce okutmaları değişkenine göre olan ortalamaları arasında anlamlı bir fark vardır. - Okuttukları yıllar değişkenine göre öğretmenlerin ”Tarih Öğretimi Sorun Envanteri" genelindeki yanıtları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The purpose of this study was to determine the problems of history teaching according to the perceptions of fifth grade elementary school teachers and to after some suggestions in order to contribute the development of more effective history teaching in the elementary schools. The sample of the study was composed of 200 fifth grade elemen tary school teacher in the city of Izmir. The data was collected by administering“The History Teaching Problems Envantory”(HTPE) developed by the re searcher. After analyzing the data statistically, the following five problem areas related to the teaching of history at the fifth grade have been determined: 1. The problems caused by the programs. 2. The problems caused by the physical environment (time, class, family, individual differences etc.). 3- The problems caused by teacher's personality and lack of informa tion. 4- The problems caused by textbooks and teacher's educational backgraund. 5. The problems caused by the superficiality of subject-matter. In the study several comparisons between the teachers' perceptions about the problems of history teaching and some selected demographic charas- teristics of the teachers such as sex, age, the type of the school they graduated and they are currently working for, and their seniority.