Birleşmiş Milletler'in çatışma çözümüne yönelik çalışmaları: Liberya ve Haiti örneği
United Nations affairs over conflict solution: The case of Liberia and Haiti
  1. Tez No: 636268
  2. Yazar: ASLI MERYEM ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İç çatışma kavramı, bağımsızlıklarını yeni kazanmış ve henüz yeterli toplumsal olgunluğa ulaşamamış toplumlarda sıkça karşı karşıya kalınan bir durum olmuş ve buna karşın dünya barışı ve ülkelerin yaşamış olduğu çatışmaların sonlandırılması amacıyla, birçok ülkenin katılımı ile Birleşmiş Milletler kurulmuştur. Bu kapsamda, Haiti ve Liberya, bağımsızlıklarını kazandıktan sonra farklı zamanlarda çeşitli iç çatışmalara sahne olmuş iki ülkedir. Birçok sebebe bağlı olarak bunalımların ve kronik toplumsal rahatsızlıkların eksik olmadığı bu ülkelerin yaşadığı çatışma süreçlerinde, Birleşmiş Milletler çatışmaların durdurulması ve barışın inşası konularında önemli roller üstlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, Haiti ve Liberya'da yaşanan iç çatışmaların nedenlerini, birincil ve ikinci kaynaklardan yararlanarak, nitel araştırma teknikleriyle, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler teorileri kapsamında açıklamak ve çatışmalar sürerken Birleşmiş Milletler'in ürettiği misyon kapsamında yürüttüğü faaliyet süreçlerinden çatışma çözümü konusunda elde ettiği sonuçları ortaya koymaktır. Elde edilen bulgulara göre, Haiti ve Liberya'da yaşanan iç çatışmalar, her iki ülke için, yoksulluk, siyasi belirsizlik ve kutuplaşan toplumsal yapı gibi sebeplere bağlı olarak benzerlik göstermektedir. Bu çatışmalara çözüm arayışı olması açısından birçok müdahalede bulunan Birleşmiş Milletler, çatışmaların çözümü ve barışın inşası konusunda aktif bir rol üstlenmiştir. Son olarak, Birleşmiş Milletler'in ortaya koyduğu misyon ve politikalar çatışmaları geçici olarak durdurabilmiş ancak uzun vadeli bir barış inşasını tesis edememiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of internal conflict has often been faced in societies that have just gained their independence and have not yet reached sufficient social maturity; nevertheless, the United Nations was established with the participation of many countries in order to built world peace and remove the conflicts that countries have experienced. In this context, Haiti and Liberia are two countries that have experienced various internal conflicts at different times after gaining their independence. The United Nations played an important role in the cessation of conflicts and the construction of peace in the conflict processes experienced by these countries, where there have continually been crisis and chronic social problems due to many reasons. The purpose of this study is to explain the causes of internal conflicts in Haiti and Liberia, by using primary and second sources, with qualitative research techniques, within the scope of the Political Science and International Relations Theories. Moreover it is aimed to reveal the results conflict resolution from the operational processes carried out within the scope of the mission produced by the United Nations while the conflicts continue. According to the findings obtained, the internal conflicts in Haiti and Liberia are similar for both countries due to reasons such as poverty, political uncertainty and polarized social structure. The United Nations, which has made many interventions in terms of seeking solutions to these conflicts, has played an active role in resolving conflicts and building peace. Finally, the missions and policies put forward by the United Nations were able to temporarily stop the conflicts, but could not establish a long-term peace building.