Kuraklık göstergelerinin büyük ölçekli atmosferik parametrelerle ilişkilerinin araştırılması
The investigation of relations between large scale atmospheric parameters and drought indices
- Tez No: 636378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN FISTIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kuraklık indisleri; kuraklığın şiddetini ve kuraklığın ne kadar süreceğini sayısal olarak ifade eden yöntemlerdir. Farklı girdi parametreleriyle hesaplanan birçok kuraklık indisi geliştirilmiştir. Bu çalışmada; geçmiş verileri de kullanarak dünya genelinde düşük çözünürlüklü hesap hücreleri ile yağış, sıcaklık, buharlaşma gibi veri setleri oluşturan NCEP/NCAR yeniden analiz verileri ve istasyon veri setleri için kuraklık indisi hesapları yapılmış ve havzanın kuraklığı değerlendirilmiştir. Tez kapsamında, Normal Yağışın Yüzdesi İndisi (PNPI), Keşif Kuraklık İndisi (RDI), Standardize Yağış İndisi (SPI) ve Standardize Yağış Evapotranspirasyon İndisi (SPEI) kuraklık tanımlama yöntemleri Alt Kuzey Ege Havzasında yer alan istasyonlar ve bu havzayı kapsayan NCEP/NCAR veri seti için hesaplanmıştır. Gelecek iklim koşullarını tahmin etmede kullanılan küresel iklim modellerinin düşük çözünürlüklü hesap hücreleri içindeki kuraklığın mekansal dağılımı çok değişken olabilmektedir. Bu nedenle, küresel modellerin atmosferik tahminlerinden elde edilen kuraklık indisleri hücre içindeki durumu yansıtmamaktadır. Bu nedenle sunulan çalışmada düşük çözünürlüklü NCEP/NCAR yeniden analiz verilerinden elde edilmiş Standardize Yağış İndisi (SPI) değerleri ile aynı bölgeye ait istasyon bazlı SPI değerleri arasındaki ilişkiler kuantil regresyon yöntemi ile incelenmiş ve bilinen atmosferik koşullar altında istasyonlardaki kuraklık indislerinin kuantilleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought indices are methods that quantify severity of drought and how long it will last. Various drought indices have been developed which can be calculated with different input parameters. In this study, drought indices have been calculated and drought of basin have been evaluated for stations data sets and NCEP/NCAR reanalyze data sets which use observed data to create low resolution grid data sets such as rainfall, temperature, evaporation all around the world. In this thesis, Percentage Normal Precipitation Index (PNPI), Reconnaissance Drought Index (RDI), Standardised Precipitation Index (SPI) and Standardised Precipitation Evapotranspiration Index (SPEI) drought definiton methods are calculated for the station based and NCEP/NCAR datasets in Lower North Aegean basin. The spatial distribution of the drought within the low resolution grid of Global Climate Models used to predict the future climate conditions, can be very variable. Therefore, drought indices obtained from atmospheric estimates of GCMs do not reflect the exact situation within the computation grid. Because of this, the relationship between Standardized Precipitation Index (SPI) values obtained from low resolution NCEP/NCAR reanalysis data and station based SPI values of the same region was investigated by quantile regression method and quantities of drought indices at stations under specific atmospheric conditions.