Umran dergisi inceleme tahlilî fihrist ve seçilmiş metinler
Umran magazine review analysis and selected texts
- Tez No: 636400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Basın yayın denilince akla gelen ilk örnekler hiç şüphesiz gazete ve dergilerden oluşan süreli yayınlardır. Günlük, haftalık, on beş günde bir ya da aylık olarak çıkan ve toplumsal hayatın nabzını tutan bu yayınlar, çıkarıldıkları dönemin siyasi, sosyal ve edebi anlayışını yansıtan en önemli kaynaklar olmuşlardır. Herhangi bir devri incelemek isteyen bir araştırmacı o dönemin süreli yayınlarına bakarak o zaman dilimi hakkında geniş bir bakış açısı elde edebilir. Bu çalışmada II. Abdülhamid Han döneminin ilk yarısına ve Ahmet İhsan Tokgöz'ün basın yayın dünyasında yer edinme çabalarına dikkat çekilmiş, bu çabaların ürünü ve Servet-i Fünûn mecmuasının öncüsü olan Umran dergisi tahlilî olarak incelenmiştir. Çalışmanın I. bölümünde basının Dünya, Avrupa ve Osmanlı'daki gelişimi ana hatlarıyla ele alınmıştır. II. bölümde Ahmet İhsan Tokgöz çeşitli yönleriyle tanıtılmaya çalışılmıştır. III ve IV. bölümlerde Umran dergisi içerik yönünden incelenmiştir. V. bölümde ise dergide yer alan edebi metinler seçilerek bu metinlerin Latin harflerine çevirisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first examples that come to mind when the press is published are undoubtedly periodicals consisting of newspapers and magazines. These publications, which are published daily, weekly, every fifteen days or monthly and have the pulse of social life, have been the most important sources reflecting the political and social and literary understanding of the period in which they were issued. A researcher who wants to study any era can get a broad perspective on that period by looking at the periodicals of that period. In this study, the first half of the Abdulhamid Khan era and Ahmet ihsan Tokgöz's efforts to gain a place in the press publishing world were noted, and Umran magazine, which is the product of these efforts and pioneer of Servet-i Fünûn magazine, was examined as an analysis. In chapter I of the study, the development of the press in the World, Europe and the Ottoman Empire is outlined. In chapter II, Ahmet ihsan Tokgöz tried to be introduced in various aspects. III and IV. Umran magazine is examined in terms of content. In chapter V, the literary texts in the journal were selected and translated into Latin letters.