Uraninite cevherinde radyoizotop uyarmalı x-ışını floresans tekniği ile uranyum analizi için optimum metodların araştırılması
Investigation of optimum analysis method for uranium in uraninite ore by radioisotope excited x-ray fluorescence technique
  1. Tez No: 1028
  2. Yazar: PERVİN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Çalışmada radyoizotop uyarmalı X-ışını floresans tekniğinin uraninite cevherinde uranyum analizine uygu lanması araştırılmıştır. Kanada'nın Saskatchewan-Beaver- lodge bölgesinden temin edilen uraninite cevherinde par- tikül büyüklüğü, dağılımı ve homojenliğin ölçülen uran yum konsantrasyonu üzerindeki muhtemel etkileri ayrıntı lı bir şekilde incelenmiştir. Uranyumun K ve L X-ışınlarınm farklı radyoizotop kaynaklarla uyarıldığı deneylerde optimum geometri ve ko- limasyon sistemleri tesbit edilmiştir. Deney sistemleri ne bağlı olarak uraninite cevherinde uranyum için kritik kalınlık tayini yapılarak iki ayrı teorik sonuçla karşı laş tırılmıştır. Filtre, iç standart ilave, Compton saçılmasıyla nor- malizasyon ve standartla karşılaştırma metotları uranyum analizine uygulanarak, elde edilen sonuçlar 2 a güvenlik sınırı içinde tartışılmıştır. Uranyumun K-X veya L-X ı- şmlarının kullanılmasına göre en hassas ve doğru analiz metotlarının Compton saçılmasıyla normalizasyon ve iç standart ilave metotları olduğu tesbit edilmiştir. - III -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF OPTIMUM ANALYSIS METHOD FOR URANIUM IN URANINITE ORE BY RADIOISOTOPE EXCITED X-RAY FLUORESCENCE TECHNIQUE Application of radioisotope excited X-ray fluores cence technique on uranium analysis in uraninite ore is investigated. Particle size and distribution, heteroge neity of probable effects on uranium analysis in powdered ore from Saskatchewan-Beaverlodge of Canada are examined in detail. The optimum geometry and collimation systems are es tablished for uranium K and L X-rays which were excited by different radioisotope sources. Critical thickness of uranium in ore, depending on experimental system, is determined and compared with distinct theoretical results. The filter, internal standard addition, Compton scattering normalization and comparison with standard methods are applied to uranium analysis with great accu racy. Results have been compared to some extent in 2 o confidence level. The most sensitive and accurate analy sis methods obtained are internal standard addition and Compton scattering normalization for L and K X-rays of uranium respectively. - IV -