Asemptomatik periton ve hemodiyaliz hastalarındaperikardiyal effüzyon sıklığı
In patients with asymptomatic periton and hemodialysispericardial effusion frequency
  1. Tez No: 636415
  2. Yazar: ŞÜKRİYE TAŞÇI KARAGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Perikardiyal effüzyon(PE) diyaliz hastalarında sık karşılaşılan bir bulgudur. PE sıklığı konusunda farklı litaratür bilgileri mevcuttur. Biz bu çalışmada periton ve hemodiyaliz hastalarında PE sıklığını; ilişkili demografik ve klinik bulguları tespit etmeyi amaçladık. Materyal ve metod: Bu çalışmaya 85 periton ve hemodiyaliz hastası dahil edildi. Bilinen kardiyak hastalığı ve semptomu olmayan hastalar, M-Mode EKO ile değerlendirildi. Kardiyak bulguları kaydedilerek demografik ve klinik özellikleri ile ilişkilendirildi. İstatistik programı olarak SPSS 17 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Pericardial effusion (PE) is a common finding in dialysis patients. There are different literature information on the frequency of PE. In this study, the frequency of PE in peritoneal and hemodialysis patients; We aimed to identify relevant demographic and clinical findings. Materials and methods: 85 peritoneal and hemodialysis patients were included in this study. Patients with no known cardiac disease and symptoms were evaluated with M-Mode ECO. Cardiac findings were recorded and associated with their demographic and clinical features. SPSS 17 was used as the statistics program.