Havacılıkta operasyonel aksaklık sebepli yeni havayolu seçim maliyetlerinin MOORA ve MULTIMOORA ile incelenmesi
Evaluation of new airline selection cost in aviation due to operational irregularities: An application of MOORA and MULTIMOORA methods
- Tez No: 636416
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DENİZ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada; havacılık sektöründe yaşanan istenmeyen operasyonel aksaklık durumlarının genel değerlendirmesi yapılmış, bu aksaklıkları standardize eden kuruluşlar ve bu kuruluşların yolcu ve havayollarını bağlayan kuralları aktarılmıştır. Havayollarının aksaklık durumlarında yolcuları farklı havayollarına aktarma zorunlulukları üzerine ortaya çıkan çalışmada; hem yolcuların yaşayabileceği aksaklıkları hem de havayollarının üzerindeki maliyetleri düşürmek için DEMATEL ile desteklenmiş MOORA ve MULTIMOORA Çok Kriterli Karar Verme Yöntemi uygulanmıştır. Uygulama için yirmi farklı alternatif seyahat planı oluşturulmuş ve yedi farklı kriter dikkate alınarak sıralanmıştır. Elde edilen sonuçlar kendi aralarında karşılaştırılarak, havayolları ve yolcular açısından en iyi alternatif seyahatin seçilmesi sağlanmıştır. Sonuç olarak, seçilen seyahatin havayolu maliyetlerini minimize edeceği ve şirketlerin ticari başarılarına pozitiflik yaratabilecek ayrı bir ürün haline dönüştürülebileceği gösterilmiştir. Ayrıca, gelecekte yapılacak olan çalışmalar için öneriler sunulmuş, daha büyük veri setleri ve farklı sıralama yöntemleriyle çalışılmasının gerekliliği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis focuses on a general assessment of involuntary irregular operations in the airline industry, provides information on regulative institutions and these institutions' regulations that bind both the airlines and passengers. Due to the airlines' binding rules for reaccommodation of the passengers, MOORA and MULTIMOORA Multi-Criteria Decision Making methods which are supported by DEMATEL weights been applied for both eliminating high transfer and travel times of the passengers and reducing the airlines' cost values. Twenty different itineraries and seven criteria selected for the application of MOORA and MULTIMOORA methodologies. All results which are accumulated from multiple ranking methodologies have been compared and the best itinerary options selected for both the passengers and the airlines. Consequently, it is demonstrated that selected itinerary option(s) will decrease the cost and may be transformed to a standalone product that could help companies for their commercial success. In addition, suggestions for the necessity of working with much bigger data sets and different ranking methods in the future for a more robust analysis are provided.