Dinamik parametreli uzaysal arama ile uygun düğüm seçimi algoritmalarının simülasyonu ve karşılaştırılması
Simulation and comparison of appropriate node selection algorithms with dynamic parameter spatial search
  1. Tez No: 636477
  2. Yazar: MERT CAN GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Trafik, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Teknoloji çağı ile birlikte bilgi alış verişi büyük bir hız kazanmıştır. Hızla paylaşılan bilgiler katlanarak çoğalmış ve büyük veri kümelerini oluşturmuştur. Yaşamın her alanında ortaya çıkan büyük veri kavramı ancak teknoloji ile saklanabilir, ulaşılabilir ve incelenebilir bir hal almıştır. Veriyi kontrol etmemizi sağlayan teknolojik gelişmeler yaşam alanlarımızıda etkileyerek geliştirmiştir. Teknoloji ile bütünleşen yaşam alanlarımız“Akıllı Şehir”kavramını oluşturmuştur. Teknoloji ile bütünleşen akıllı şehirler teknolojik gelişmeler ile paralel ilerleme göstermiştir. Artan nüfus şehir bileşeni sayısını ve yoğunluğunu arttırmıştır. Gün geçtikçe kalabalık hale gelen şehirlerde hizmete uygun şehir bileşenini bulmak büyük bir zaman kaybı haline gelmiştir. Bu sorunun çözümü için uzamsal arama algoritmalarının gücünden faydalanılmaktadır. Bu çalışmada, İstanbul şehir bileşenleri simülasyonları oluşturularak. Zaman verimliliği sağlamak için şehir bileşenlerinin yoğunluğuna göre hangi uzamsal arama algoritmasının iyi performans gösterdiği tespit etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In With the age of technology, the transmission of information has accelerated. Rapidly shared information multiplied exponentially and formed large data sets. The concept of big data emerging in all areas of life can only be stored, accessed and examined with technology. Technological developments that enable us to control the data have improved by affecting our living spaces. Our living spaces integrated with technology have created the concept of“Smart City”. Smart cities integrated with technology have progressed in parallel with technological developments. Increasing population increased the number and density of city components. Finding the city component suitable for service has become a huge waste of time in cities that are getting crowded day by day. The power of spatial search algorithms is used to solve this problem. In this study, Istanbul city components simulations are created. It is aimed to determine which spatial search algorithm performs well according to the density of city components to ensure time efficiency.