Banka satın alma ve birleşmelerinin pay senetleri üzerine etkileri
Effects of bank acquisitions and mergers on stocks
  1. Tez No: 636476
  2. Yazar: TUNCAY KELLEGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF SAVAŞ BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezde banka satın alma ve birleşmelerinin pay senetleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Banka satın alma ve birleşmelerinin tarihi, nedenleri, ülkemizde ve dünyada gelişimi detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmada veri seti olarak Türkiye'de 2000 yılından sonra yapılan banka satın alma ve birleşmeleri seçilmiştir. Akbank T.A.Ş., Denizbank A.Ş., Finansbank A.Ş., Şekerbank T.A.Ş., T. Garanti Bankası A.Ş. ile Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. analizde incelenen bankalar arasında yer almıştır. Adı geçen bankaların satın alma ve birleşme faaliyetlerinin pay senetleri üzerine nasıl bir etkide bulunduğu Olay Analizi yöntemi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre bankaların satın alma ve birleşme faaliyetlerinin pay senetleri üzerinde olumlu veya olumsuz yönde mutlaka bir etkisinin var olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of bank acquisitions and mergers on share certificates were investigated. The history, reasons, and development of bank acquisitions and mergers have been examined in detail in our country and in the world. In the study, the data sets made after 2000 buying banks in Turkey and mergers are selected. Akbank T.A.Ş., Denizbank A.Ş., Finansbank A.Ş., Şekerbank T.A.Ş., T. Garanti Bankası A.Ş. and Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. It was among the banks examined in the analysis. The effect of the purchase and merger activities of the mentioned banks on the share certificates has been analyzed by the Event Analysis method. According to the results of the analysis, it is concluded that the banks' purchasing and merger activities have a positive or negative effect on their shares.