Devletlerin siber güvenlik politikalarının şekillendirilmesi sürecinde kamu-özel sektör işbirliğinin artan önemi: İsrail ve Yeni Zelanda örnekleri
Rising importance of public-private partnership on forming cybersecurity policies of states: Cases of Israel and New Zealand
  1. Tez No: 636553
  2. Yazar: ENGİN SAVÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖVGÜ KALKAN KÜÇÜKSOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Güvenlik kavramı tarihsel süreç boyunca içinde bulunulan dönemin dinamikleri, aktörleri ve araçları kapsamında şekillendirilmiş ve askeri güvenlik geleneksel çerçeveyi oluşturan ana unsur olarak akademik yazında yer bulmuştur. Ancak, Soğuk Savaş sonrası dönemde güvenlik ajandasının genişleyerek bireysel, toplumsal, siyasi ve çevresel güvenlik politikalarını içerecek şekilde çeşitlendiği ve derinleştiği gözlemlenmektedir. Dönüşen güvenlik ajandasında siber güvenliğin önemli bir konu haline gelmesi, devletlerin uygulamakta oldukları güvenlik politikalarını ve bu politikaların uygulanma süreçlerinin siber alan üzerinden değerlendirilmesini elzem kılmıştır. Siber uzayın beşinci operasyonel alan haline geldiği günümüzde, siber güvenlik stratejileri gittikçe önem kazanmaktadır. Uygulanmakta olan siber güvenlik politikalarının etkili ve verimli sonuçlar vermesi açısından devletlerin çok boyutlu bir şekilde politikalarını geliştirmeleri gerekmektedir. Bu çerçevede, devletlerin siber güvenlik politikalarını şekillendirmeleri sürecinde özel sektör ile işbirliği kurma ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, devletlerin siber güvenlik politikalarını şekillendirirken özel sektör ile işbirliğini elzem kılan faktörler incelenmiş ve çok paydaşlı, kapsamlı bir yaklaşımın siber güvenlik alanındaki önemine vurgu yapılmıştır. Kamu-özel sektör işbirlikleri çerçevesinde geliştirilen etkin siber güvenlik politikaları çerçevesinde İsrail ve Yeni Zelanda devletleri örnek olarak analiz edilmiştir. İsrail ve Yeni Zelanda devletlerinin siber güvenlik politikalarını şekillendirirken tüm paydaşların ortak çıkarları doğrultusunda, kapsayıcı politikalar oluşturabildikleri ve böylelikle siber güvenlik kapasitelerini arttırabildikleri görülmüştür. Devletlerin siber alanda güvende olabilmelerini sağlamak amacıyla kritik altyapı sistemlerini güvence altına almaları gerekmektedir. Altyapı sistemlerinin tesis edilme süreçlerinin özel sektöre devredilmesi durumunda ortaya çıkan tehdit unsurları bağlamında devlet kurumlarını, kritik altyapıları, özel sektörü ve toplumu kapsayan siber güvenlik stratejilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Sistem hassasiyetlerinin ve kırılganlıklarının yüksek olması nedeniyle kapsamlı yatırımlara ihtiyaç duyulması, devletleri özel sektör ile işbirlikleri kurmaya yöneltmektedir. Buna ek olarak siber güvenlik alanında istihdam edilecek personelin yetiştirilmesi amacıyla üniversiteler ile işbirlikleri yürütülmesi, askeri, siyasi ve ekonomik politikaların siber alan üzerinden etkisinin arttırılması ve siber alanın toplum tarafından aktif bir biçimde kullanılmakta olması nedeniyle siber alanda farkındalık sahibi olan bir toplum yaratma gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Güvenlik aktörlerinin çeşitlendiği, güvenlik konularının çok boyutlu bir hal aldığı günümüzde, insan eliyle oluşturulmuş beşinci operasyonel alan halini alan siber alanda güvenliğin sağlanması çok paydaşlı politika uygulamalarına bağımlı hale gelmiştir. Bu kapsamda siber güvenlik politikalarının oluşturulmasında kamu-özel sektör işbirliği büyük bir önem arz etmektedir. Bu çalışmada siber güvenlik politikalarının çok boyutlu ve çok paydaşlı politikalar aracılığıyla şekillendirilmesi süreci Kopenhag Ekolü ve Yönetişim kavramı çerçevesinde İsrail ve Yeni Zelanda örnekleri üzerinden değerlendirilerek, Türkiye'nin siber güvenlik politikalarının şekillendirilmesi sürecine perspektif sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of security has been shaped by the actors of its era during the historical process and military security found a place in academic studies as the main conventional constituent that sets the perspective. However after the period followed by the Cold War, security issues became diversified and deepened when political, economic, societal and individual matters were added into the security issues. In the context of threat constituents which emerge through the interaction of the states via cyberspace, implementation of conventional security policies have to be utilized with the cybersecurity strategies. Nowadays, cyberspace has become the fifth operational domain of the states and the cybersecurity strategies gain importance gradually. For cybersecurity policies to be efficient and forceful, they need to be integrated into the conventional security policies. In this context, states required to build partnerships with the private sector in order to shape their cybersecurity policies. For this study, the crucial reasons for these partnerships which require multi-stakeholder approach were analysed and emphasized the importance of an inclusive approach in the context regarding cybersecurity. The outcome is the states' efforts are insufficient to establish a durable cybersecurity on their own due to the multi-dimensional structure and diversification of actors as well as the threat constituents in cyberspace. The states of Israel and New Zealand were chosen as cases for this study due to their inclusive policy implementations to achieve common goals for all partners while forming the cybersecurity strategies and their achievements on increasing their capacity of cybersecurity with their policies. For states to be secure in cyberspace, the critical infrastructure systems must be protected. When establishment processes of the critical infrastructures are delegated to private sector, due to the threat factors that emerge, cybersecurity strategies are required to involve; state agencies, critical infrastructures, private sector and society. Due to high sensitivities and vulnerabilities, requirement of inclusive investments steer states into forming public-private partnerships. In order to train personnel who will work on the field of cybersecurity, projects are needed to be conducted with universities so as to create high-skilled experts. The outcomes of military, political and economic strategies can be multiplied when they are implemented via cyberspace. Furthermore, creating an aware society in cyberspace because of the widespread use of technology by the citizens. Nowadays that security actors diversify, security issues become multi-dimensional, cyberspace became the fifth operational domain which had been made by man is dependent on the implementations of multi-stakeholder policies to provide security. In this context, public-private partnerships have utmost importance on building cybersecurity. In this study, forming the cybersecurity policies via multi-dimensional and multi-stakeholder policies were evaluated through states of Israel and New Zealand cases by the frame of Copenhagen School and concept of Governance. Thus, offering a perspective on cybersecurity policies of Turkey has been aimed.