Some results on controllability and observability of discrete models
Ayrık modellerin kontrol edilebilirliği ve gözlenebilirliği üzerine bazı sonuçlar
  1. Tez No: 636580
  2. Yazar: ALİ HAMİDOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HURŞİT ÖNSİPER, PROF. DR. ELMKHAN MAHMUDOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, bazı ayrık sistemlerin kontrol edilebilirliği ve gözlenebilirliği üzerine yeni sonuçlar elde ettik. Bu tez, iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bazı özel kümelerin topolojileri üzerine yeni sonuçlar elde edildi ve bu sonuçların literatürden bazı ayrık kontrol yapıları ile ilişkisi incelendi. İkinci bölümde ise, sürekli sistemlerin ayrık yapılarında, sistemin kontrol edilebilirliğini yada gözlenebilirliğini koruyan yeni bir zaman örneklemesi yada zaman çizergesi/düzeni önerildi. Başlangıç olarak, biz polinom tarzı bazı özel dizilerin oluşturduğu kümelerin topolojileri üzerinde yoğunlaştık. Bu bağlamda, literatürde mevcut olan bazı kümelere genel bir bakış açısı geliştirildi ve yeni sonuçlar elde edildi. Bu sunulan araştırmaya bir uygulama olarak, bir boyutlu dışbükey çokyüzlünün sonlu bir kümeden alınan kontroller vasıtasıyla, kontrol edilebilirliği incelendi ve ulaşabileceği noktaların yoğunluğu araştırıldı. Tezin ikinci kısımında, biz yeni bir zaman çizergesi oluşturduk öyle ki sürekli sistemlerden ayrık sistemlere geçildiğinde, sürekli yapıların sahip oldukları kontrol edilebilirlik ve gözlenebilirlik özeliklerinin bu bağlamda olu¸san ayrık yapılarda korunmasını sağlaması hedef alındı. Sunulan araştırmaya bir uygulama olarak, teori bazında oluşturulan bazı dijital kontroller vasıtasıyla iki boyutlu sarkaç probleminin kontrol edilebilirliği incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we obtain novel results on controllability and observability of some discrete models. The thesis consantrates on two main parts. In the first part, some topological results are obtained and investigated by associating their connection in discrete control systems. In the second part, a novel sampling pattern is constructed and added to the literature related to preserving the property of controllability/observability of sampled-data control systems. Firstly, we start with examining some special type of sequences in which each candidate is a polynomial with its coefficients are of integers taken from a discrete set. Here, we contribute facts on behaviour of elements of some constructed sets related to the context, some of which are general version of recent works in the literature. As one application of the theory, we propose a one dimensional controllability problem of a convex polyhedra with finite number of controls acting on the system and prove that the reachable set of the discrete model is dense in the set of real numbers under the suitable finite control set. Secondly, we design a new nonequidistant sampling pattern such that the property of controllability and observability of the linear continuous time systems is preserved during the procedure of the sample and zero-order hold operation. Moreover, we provide one application in the concept of controllability of the pendulum in two dimensional setting and obtain corresponding digital controls which make the corresponding sampled-data system controllable.