Özbek şarkılarının söz varlığı üzerine bir çalışma (Aktarma-inceleme-sözlük)
A study on the vocabulary of Uzbek songs (Translation-analysis-lexicon)
- Tez No: 636601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada çeşitli Özbek şarkılarında bulunan, söz varlığını oluşturan ögeler incelenmiştir. Çalışma giriş ve sonuç kısmı hariç üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı, önemi ve yönteminden bahsedilmiştir. Birinci bölümde Türk ve Özbek kültüründe şarkı konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde Özbek Türkçesine ait çeşitli şarkı sözleri ve bu şarkıların aktarması yapılmıştır. Üçüncü bölümde Özbek Türkçesine ait çeşitli şarkıların söz varlığına yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ortaya çıkan bulgulardan sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the elements of lexicology found in various Uzbek songs were examined. The study consists of three parts, except the introduction and the conclusion. In the introduction, the purpose, importance and method of the study are mentioned. In the first part, song topics in Turkish and Uzbek culture are included. In the second part, various lyrics of Uzbek Turkish and the transfer of these songs are given. In the third part, the lexicology of various songs belonging to Uzbek Turkish takes part. Results were obtained from the findings in the conclusion section.