Türkiye'de 2000 yılı itibariyle madde kullanan çocuklara ve gençlere yönelik uygulanan sosyal politikalar
Social policy implementations on drug-using children and youth as of 2000 in Turkey
  1. Tez No: 636603
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Social Services, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın konusu, 2000'li yılların başlarında, psikoaktif madde kullanımı ile ilgili olarak Türkiye'de hayata geçirilen sosyal politikaların oluşumunu içermektedir. Avrupa Birliği uyum sürecindeki gelişmeler başta olmak üzere, kurumsal yapıların şekillenmesine ulusal ve uluslararası faktörler etki etmektedir. Tarihsel süreç içerisinde, uygulama alanlarında olduğu gibi, mücadele politikalarında da küresel değişimler yaşanmaktadır. Bu minvalde, madde kullanan çocuk ve gençlere yönelik uygulanan ulusal politikaların etkilerindeki değişimlerin ve oluşan yeni mücadele yöntemlerine sağlanan uyumun araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada, her biri kavramsal olarak farklı yaklaşımlara ve değişimlere tabi olan“çocuk”,“genç”,“sosyal politika”,“madde”ve“bağımlılık”kavramları ele alınmıştır. Teknik olarak yanlış kullanıldığı iddia edilen“uyuşturucu”kelimesinin aslında“psikoaktif madde”veya teknik alanda kısaca“madde”olarak ifade edilmesinin gerekliliği vurgulanmış ve maddelerin sınıflandırılmaları, çeşitleri, merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri, madde kullanım bozukluğu ve bağımlılık hakkında bilgiler incelenmiştir. Küresel bir sorun olarak madde kullanımı ve bağımlılık oranları, suç ve ölüm oranları gibi madde kullanımına bağlı veriler, farklı parametrelere bağlı olarak, ulusal ve uluslararası seviyedeki çeşitli kaynakların istatistik verilerinden ve raporlarından elde edilerek, mevcut madde kullanımı ve bağımlılık oranları hakkında küresel, bölgesel ve ulusal olarak verilere ulaşılmıştır. Psikoaktif madde kullanımı ile ilgili geliştirilen mücadele politikaları güncel olarak araştırılmış ve farklı ülkelerden bazı örneklere yer verilmiştir. Aynı doğrultuda Türkiye'nin konu ile ilgili mücadele politikaları ele alınarak, olumlu ve olumsuz yönlerine vurgu yapılmış, yurt dışı örnekleri ile karşılaştırma olanağı içerisinde önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study involves the social policy implementations regarding the use of psychoactive substances formated in Turkey in the early 2000s. Especially the adaptation process to the European Union, national and international factors affect the shaping of institutional structures. In the historical process, global changes are taking place in struggle policies as well as in application areas. In this vein, it is aimed to inquire the effects of national policies applied to children and youth using drugs and the adaptation to the new methods of struggles. In the present study, the concepts of“child”,“adolescent”,“social policy”,“drug”and“dependence”were addressed which are respectively subject to different approaches and alterations. The need for expression by using the word“substance”instead of using the word“depressant”which is allegedly in misuse was emphasized and information about classifications, types, the effects on the central nervous system of drugs and addiction was studied. As a global concern, by obtaining the rates of, substance use, dependence, crimes and deaths that are relevant to substance use in different parameters from the national and international relevant institutions' statistics and reports, data on present drug use and dependence were reached on global, regional and national means. The developed fight policies have been researched in an update and some samples of different countries are given. In that vein, by taking the policies of Turkey relevant to the subject, positive and negative aspects were emphasized, suggestions were included in the opportunity to compare with outland