Endülüs Emevilerinde birinci büyük fitne dönemi
The first major fitna period in Andalusian Umayyads
  1. Tez No: 636660
  2. Yazar: NURŞEN ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ, DOÇ. DR. OSMAN AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Müslümanlar 92/711 yılında adım attıkları İspanya'nın fethini 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlamışlardır. Ardından Endülüs'ü Şam'dan gönderilen Valiler aracılığı ile yönetmeye başlamışlar, 139/756 senesinde ise Endülüs Emevi Devleti'ni kurmuşlardır. Ancak devletin kurulması üzerinden bir asır geçmemişken, III. (IX.) yüzyıl boyunca bir dizi iç karışıklık ve ayaklanmanın olduğu, kaynaklarda“Fitne Dönemi”olarak isimlendirilen dönem başlamıştır. İlk önce Tuleytula'da başlayan ayaklanmalar, başkent Kurtuba dışında tüm bölgelere yayılarak devletin siyasi otoritesini sarsacak seviyeye ulaşmıştır. Emevi idaresi, devlete vergi ödemeyi reddederek bağımsızlık iddiası taşıyan birden fazla grupla baş etmek zorunda kalmıştır. Bu durum iç karışıklıkları fırsat bilen Hristiyan güçlerin Emevilere karşı saldırıya geçmesine zemin hazırlamıştır. Bu çalışmanın amacı, devleti neredeyse dağılmanın eşiğine getiren birinci büyük fitne dönemini siyasi tarih bağlamında nedenleri ve sonuçları ile birlikte ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Muslims completed the conquest of Spain, which they stepped in in 92/711, in 3 years a very short time. Then they started to rule Andalusia through governors sent from Damascus, and in 139/756 they established the Andalusian Umayyad State. While it has not been a century since the establishment of the state, a period called“Fitna Period”started in the sources with a series of internal confusion and uprisings during the 3rd century. The uprisings that first started in Tuleytula spread to all regions except the capital, Kurtuba, and reached the level that would shake the political authority of the state. The Umayyad administration had to deal with multiple groups claiming independence by refusing to pay taxes to the state. This situation paved the way for the Christian powers who had the opportunity from internal confusion to attack the Umayyads. The aim of this study is to reveal the first major fitna period that brought the state to the brink of disintegration with its causes and consequences in the context of political history.