Bursa Kent Müzesi'ndeki Osmanlı kuruluş devri sikkelerinin kataloğu ve değerlendirmesi
The catalogue and evaluation of the early Ottoman coins at Bursa City Museum
  1. Tez No: 636670
  2. Yazar: FETHİ FURKAN YIRIKOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİMŞİRGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 533
Özet
Bu çalışmada Bursa Kent Müzesi'ndeki Osmanlı kuruluş devrine ait sikkeler kataloglanmış ve siyasî, iktisadî ve nümismatik açıdan değerlendirilmiştir. Ele alınan devirde arşiv vesikalarının noksanlığı sikkelerin önemini arttırmaktadır. Yayınlanacak her sikke kaynak niteliği taşıdığından gerek müze envanterlerinin gerekse şahsî koleksiyonların yayınlanması yeni tarihî verilerin ortaya çıkarılması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma ile hem yeni sikkelerin yayınlanması hem de eksikliklerin tamamlanması hedeflenmiştir. Sonuç olarak bazı eski bilgiler yenilenmiş veya düzeltilmiş, çalışılan devrin ana para birimi olan akçenin ağırlığı uzun bir süreden sonra tekrar ele alınmış ve katalogda yeni bir atıf yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the coins of the Ottoman foundation era in Bursa City Museum were cataloged and evaluated politically, economically and numismatically. The deficiency of archive documents increases the importance of coins in the period handled. Since every coin to be published is a resource, the publication of both museum and private collections is important for the emergence of new historical data. With this study, both the publishing of new coins and the completion of the deficiencies are aimed. As a result, some old information has been renewed or corrected, the weight of the akche, the main currency of the period, was handled again after a long time, and at the catalog a new citation method was used.